Olsztyn: 7 mln zł na diagnostykę obrazową dla pacjentów onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2019 11:16

7 mln zł kosztowała modernizacja pracowni diagnostyki obrazowej w Poliklinice MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii. Główne schorzenia onkologiczne, z jakimi do olsztyńskiej polikliniki trafiają pacjenci to rak piersi, rak płuc, nowotwory przewodu pokarmowego zwłaszcza jelita grubego.

Olsztyn: 7 mln zł na diagnostykę obrazową dla pacjentów onkologicznych
Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Obecny w poniedziałek (4 lutego) na otwarciu zmodernizowanej pracowni wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski powiedział, że pacjenci z Warmii i Mazur, jak i sąsiednich regionów, będą mieć obecnie najlepszy sprzęt.

- Sprzęt w połączeniu z najlepszą kadrą medyczną, znakomitymi profesorami i doktorami, gwarantuje, że usługi będą świadczone na najwyższym poziomie- ocenił.

Dodał, że wciąż w chorobach nowotworowych największym wyzwaniem jest obniżenie śmiertelności wśród pacjentów.

- To jest olbrzymie wyzwanie, dlatego prowadzimy badania naukowe, dlatego decyzją premiera Mateusza Morawickiego zostaje powołana Agencja Badań Medycznych, która ma zająć się wdrożeniem najlepszych procedur i środków farmakologicznych, które mają powodować, że przeżywalność chorych będzie na najwyższym możliwym poziomie- dodał. Jego zdaniem służy temu także wyposażanie szpitali w najnowocześniejszy sprzęt, tak jak to ma miejsce w Olsztynie. Jak dodał, ogromne znaczenie ma także profilaktyka.

- Osoba, która trafia do szpitala jest już praktycznie zdiagnozowana. To jest kwestia kampanii społecznych i odpowiedzialności ludzi, którzy sprawują władzę publiczną od przedstawicieli rządu do samorządu. Nie bez znaczenie pozostaje także kwestia edukacji w szkołach - mówił wiceminister Kozłowski.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaznaczył, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi możliwe będzie szybkie i efektywne wdrażanie procedur leczniczych, tak by pacjenci mieli szanse na szybki powrót do zdrowia.

Kierownik zakładu diagnostyki obrazowej szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii dr Maciej Michalak wyjaśnił, że placówka w ciągu kilku ostatnich lat wymieniła sprzęt przechodząc na technologię cyfrową. Są to m.in. tomograf komputerowy i aparaty rentgenowskie.

- Szczególne znaczenie dla diagnostyki nowotworowej ma tomograf komputerowy, który jest bardzo często stosowany, choć niepozbawiony wady, jaką jest promieniowanie jonizujące. Obecny sprzęt w Poliklinice obniża dawkę promieniowania o 60 proc. Dzięki nowoczesnej pracowni pacjent zyskuje precyzyjną diagnozę, brak konieczności wyjazdu do innych ośrodków na badania oraz mniejsze obciążenie promieniowaniem jonizującym, co jest ważne dla pacjentów onkologicznych, którzy przechodzą czasem kilkanaście badań - podkreślił. Dodał, że pacjenci korzystający ze ścieżki DILO, czyli Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego przechodzą badania bez kolejek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum