Olsztyn: 130 milionów złotych na szpitalne inwestycje rozdzielone

Autor: Gazeta Olsztyńska, SA/Rynek ZDrowia • • 26 października 2009 13:30

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego podzielił 130 milionów złotych, które pozyskał z kasy unijnej na inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia.

50 mln zł z tej kwoty otrzyma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Jak wyjaśnił portalowi rynek zdrowia.pl Zbigniew Marcinkiewicz, dyrektor ekonomiczny tej placówki środki zostaną przeznaczone na modernizację szpitala poprzez rozbudowę istniejącego budynku szpitalnego ba potrzeby bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni.

Zbigniew Marcinkiewicz twierdzi, że 50 mln nie wystarczy na realizacje tego przedsięwzięcia. Łączne koszty szacuje się bowiem na 72 mln.

– Reszta środków pochodzić będzie z kredytu inwestycyjnego, poręczonego przez samorząd oraz wkładu własnego – informuje dyrektor Marcinkiewicz. – Szpital wiąże duże nadzieje z budową sterylizatorni, których w regionie w ogóle brakuje. Upatrujemy więc w tej inwestycji szansy na świadczenie usług dla innych placówek medycznych.

Do innych olsztyńskich szpitali trafi prawie 40 milionów. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzyma ponad 30 mln zł, które zostaną przeznaczone na rozbudowę i zakup nowoczesnego sprzętu. W ogrodzie szpitalnym powstanie nowe skrzydło, gdzie przeniesie się oddział rehabilitacyjny, pediatryczny i patologii wad wrodzonych noworodka i wcześniaka. W rozbudowanej części szpitala znajdzie się też nowy blok operacyjny i apteka szpitalna z licznymi pracowniami.

Około 6 mln zł otrzyma Wojewódzki Zespół Medycyny Przemysłowej w Olsztynie, prawie 2,5 mln dostał Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, a 6 mln zł Zarząd Województwa przyznał powiatowi olsztyńskiemu, który wspólnie z Zakonem Maltańskim zaadaptuje były szpital zakaźny w Barczewie na ośrodek dla pacjentów po udarach.

Ponad 30 mln zł (choć starał się o 50 mln zł) dostał również Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, który wybuduje nowy blok operacyjny i sterylizatornię.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum