Olesno: zabytkowy szpital popada w ruinę, powiat zawiadamia prokuraturę

Autor: Nowa Trybuna Opolska, IB/Rynek Zdrowia • • 14 października 2009 10:51

150-letni budynek szpitala św. Anny w Oleśnie, przedwojenna wizytówka miasta, popada w ruinę. Do prokuratury dotarły już dwa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez jego obecnych właścicieli.

Zawiadomienia złożyła Regina Urbanek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Oleśnie, która zwraca uwagę na brak ochrony zabytku przed zniszczeniem oraz na obrażanie przez pełnomocnika właścicieli inspektorów nadzoru i oskarżanie ich o fałszowanie dokumentów.

Właściciele dawnego szpitala rozebrali wieżę, dach oraz strop, po czym przerwali remont. Z napisu pozostawionego na murach wynika, że taki stan potrwa do 2016 r. Obecnie domagają się od gminy zgody na częściową rozbiórkę i przebudowę obiektu na parterowy budynek. Jednocześnie pełnomocnik właścicieli szpitala, biznesmenów z Katowic i Sosnowca, napisał skargę na działalność nadzoru budowlanego w Oleśnie.

– Obecnie sprawdzamy, dlaczego roboty nie są zgodne z zatwierdzonym projektem, a także czy obiekt jest właściciwie zabezpieczony – mówiła podczas sesji rady miasta inspektor Urbanek. – 150-letni szpital jest zabytkiem, mimo iż nie jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Wpis jest przecież tylko jedną z form ochrony.

Więcej szczęścia od dawnego szpitala św. Anny w Oleśnie miał wybudowany w 1905 r. Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, który po gruntownej modernizacji nadal leczy pacjentów.

– Może on służyć jako model prac koncepcyjnych i organizacyjnych przy zabytkowym obiekcie szpitalnym – mówił Rynkowi Zdrowia Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny S.A., z wykształcenia i pasji architekt. – Poza tym przypadkiem  nie znam chyba dobrych adaptacji zabytkowych szpitali w Polsce.

Zdaniem Piotra Gerbera inwestycja jest dowodem, że możliwe jest stworzenie w zabytkowej przestrzeni odpowiadających współczesnym wymaganiom warunków pobytu i leczenia. Szpital jest wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz spełniający najwyższe standardy medyczne blok operacyjny.

Skala problemu zabytkowych szpitali jest w Polsce duża. Na adaptację do wymaganych standardów czekają setki starych obiektów. Na samym tylko Mazowszu jest ich około 80, a na Dolnym Śląsku, gdzie większość działających obecnie lecznic powstała przed II wojną światową, 23.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum