Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia | 19-10-2009 10:22

Olesno: prokurator przygląda się remontowi zabytkowego budynku dawnego szpitala

Prokuratura Rejonowa w Oleśnie bada, czy przy remoncie zabytkowego 150-letniego budynku dawnego Szpitala Św. Anny w Oleśnie doszło do nieprawidłowości.

Regina Urbanek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, oskarża właścicieli budynku o brak ochrony zabytku przed zniszczeniem oraz o obrażanie przez pełnomocnika właścicieli inspektorów nadzoru i oskarżanie ich o fałszowanie dokumentów.

– W sprawie zawiadomienia o nieprawidłowościach przy remoncie budynku zabytkowego szpitala w Oleśnie prowadzimy dochodzenie – mówi Nowej Trybnie Opolskiej Lidia Sieradzka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu. – Jednak obecnie jest za wcześnie, aby mówić o ustaleniach.

Prokuratura bada sprawę pod kątem artykułu 90. ustawy o prawie budowlanym, mówiącego o wykonaniu robót budowlanych niezgodnie z prawem. Odmówiła natomiast wszczęcia śledztwa w sprawie znieważenia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Właściciele budynku starego szpitala rozebrali wieżę, dach oraz strop, po czym przerwali remont. Domagają się od gminy zgody na częściową rozbiórkę i przebudowę szpitala na parterowy budynek.