Okulistyka i ortopedia zmodernizowane w Szpitalu Bródnowskim. "Jeden z trzech w Europie"

Autor: • Źródło: PAP07 listopada 2022 16:49

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zmodernizowano oddziały: okulistyczny i ortopedyczny. Otwieramy kolejne dwa oddziały z pełnym wyposażeniem i salami operacyjnymi. To kolejny krok w rozwoju tej placówki - powiedział w poniedziałek marszałek Adam Struzik podczas otwarcia oddziałów. Na ich modernizację władze Mazowsza wydały blisko 35 mln zł.

Okulistyka i ortopedia zmodernizowane w Szpitalu Bródnowskim. "Jeden z trzech w Europie"
W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zmodernizowano oddziały: okulistyczny i ortopedyczny. Fot. PAP/Rafał Guz
  • W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zmodernizowano oddziały: okulistyczny i ortopedyczny
  • Rocznie szpital bródnowski przyjmuje jedną czwartą ogółu pacjentów urazowych z Warszawy
  • Od dziś do ich dyspozycji będzie wyremontowany oddział ortopedyczny, wyposażony w najwyższej jakości sprzęt
  • Ponadto zmodernizowany został też oddział okulistyczny. Na modernizację obu oddziałów z budżetu Mazowsza wydano blisko 35 mln zł

"Na inwestycje poszło już 255 mln zł"

Podczas uroczystości otwarcia marszałek województwa Adam Struzik zauważył, że dziś szpital bródnowski, to nie tylko jedna z najlepszych, ale także najnowocześniejszych placówek nie tylko w kraju.

- Od lat środki, które przeznaczamy na doposażenie, modernizację i rozbudowę naszych szpitali, są jedną z najwyższych pozycji w budżecie. Tylko na inwestycje w szpitalu bródnowskim przeznaczyliśmy w ciągu ostatnich lat ponad 255 mln zł. To ważne, aby zapewnić pacjentom nie tylko profesjonalną pomoc, ale także godne warunki leczenia i dostęp do nowoczesnych rozwiązań. Dziś otwieramy kolejne dwa oddziały okulistyczny i ortopedyczny z pełnym wyposażeniem i salami operacyjnymi. To kolejny krok w rozwoju tej placówki - powiedział marszałek.

- Operacje przeprowadzane są z wykorzystaniem najnowocześniejszych ramion robotycznych, a my, jako szpital jesteśmy jednym z trzech ośrodków w Europie posiadających tego typu sprzęt - podkreśliła Teresa Maria Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Nowe wyposażenie to m.in. zestaw artroskopowy, stół operacyjno-ortopedyczny, zintegrowany system sterowania i zarządzania obrazem dla sali operacyjnej, aparat do znieczulenia z kardiomonitorem i osprzętem.

- W naszym oddziale wykonujemy blisko 3 tys. zabiegów ortopedyczno-urazowych rocznie na 30 dostępnych łóżkach i to przy pełnym, stałym zabezpieczeniu ciężkich pacjentów urazowych z SOR, pacjentów wieloprofilowych i w stopniu trudności znacznie wyższym niż w szpitalach monoprofilowych lub powiatowych. Jako jedyni w Polsce posiadamy zestawy do samodzielnego pobierania i przygotowywania przeszczepów kostnych w ramach oddziału - podsumowuje prof. Paweł Skowronek, dyrektor ds. medycznych, ordynator oddziału ortopedii.

Okulistyka z nowym sprzętem

Doposażony został także oddział okulistyki. Na oddziale pojawiły się nowoczesne urządzenia. Blok operacyjny został dostosowany do wykonywania większości medycznych procedur okulistycznych. Tuż obok przygotowano wygodną salę fotelową dla pacjentów operowanych w trybie jednodniowym. Dla pacjentów wymagających dłuższej opieki udostępniono pokoje z toaletami. Na oddziale wydzielono część, w której znajdują się pomieszczenia diagnostyczne z wysokospecjalistycznym sprzętem, w tym OCT z angiografem, USG, analizatorem rogówkowym, biometrem optycznym, autorefraktometrem i laserami okulistycznymi.

Prezes Teresa Maria Bogiel podkreśliła że, bardzo istotne dla optymalizacji zadań zespołu było przeniesienie przestrzeni chirurgii z ogólnego bloku operacyjnego do komfortowo i profesjonalnie przygotowanej przestrzeni operacyjnej znajdującej się w strukturze oddziału. W ramach znajdującej się również na oddziale sali zabiegowej będą wykonywane zabiegi na aparacie ochronnym oka i iniekcje doszklistkowe w programach lekowych.

W 2020 r. Szpital Bródnowski oddział wyposażony został w sprzęt medyczny na skalę światową, w tym w robota do endoprotezo-plastyki stawu kolanowego. Na jego zakup władze Mazowsza przeznaczyły ponad 4,6 mln zł. 7 września 2022 roku, szpital otrzymał zmodernizowany SOR, który rocznie obsługuje nawet 50 tys. pacjentów. Koszt dofinansowania z samorządu mazowieckiego wyniósł ok. 13 mln zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum