Ogromne zmiany w szpitalu: winda, podjazd i udogodnienia dla niedosłyszących

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia10 września 2022 17:30

Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica się zmienia. W ramach Programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” polepsza dostępność punktów informacji i rejestracji (centralnej i wewnętrznych), głównie z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Będzie też pochylnia dla niepełnosprawnych na wózkach.

Ogromne zmiany w szpitalu: winda, podjazd i udogodnienia dla niedosłyszących
Trwa budowa podjazdu do głównego wejścia szpitala. Fot. Szpital Specjalistyczny w Pile
  • W ciągu ostatnich dni m.in. odświeżono ściany, zamontowano nowe blaty, bramę rolowaną szpitala w Pile: rejestracja centralna zyskuje nowy wizerunek
  •  Wyłożono wykładziny wykonane z matowych materiałów, w trakcie montażu są funkcjonalne meble i biurka
  • Poczekalnia przy Rejestracji zostanie wyposażona w „system kolejkowy”, który pozwoli uporządkować proces obsługi pacjenta
  • Budowany jest wygodny podjazd dla niepełnosprawnych

Dostępność Plus dla Zdrowia w pilskim szpitalu

Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica w ramach Programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” chce wypełnić odpowiednie standardy w zakresie dostępności punktów informacji i rejestracji (centralnej i wewnętrznych), przede wszystkim z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami.

Aby ułatwić proces rejestracji osobom ze szczególnymi potrzebami, w szpitalu dokonano dużych modyfikacji. Poczekalnia przy Rejestracji zostanie wyposażona w „system kolejkowy”, który pozwoli uporządkować proces obsługi Pacjenta.. Podobny „system kolejkowy” funkcjonuje już w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Ponadto rejestracja została wyposażona w stanowiskową pętlę induktofoniczną oraz dostęp do tłumacza PJM (pracownik będący tłumaczem). System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną składa się z odpowiednio zainstalowanego w pomieszczeniu przewodu tworzącego pętlę oraz ze specjalnego wzmacniacza pętli indukcyjnej. Do wzmacniacza podłączone jest źródło dźwięku – mikrofon, system nagłośnieniowy sali. Dzięki temu użytkownik aparatu słuchowego może cieszyć się wyraźnym sygnałem (bez żadnych zakłóceń i zniekształceń z zewnątrz).

Trwają ostatnie poprawki związane z remontem pomieszczenia nowej rejestracji.  Zacznie funkcjonować już za kilka dni.

Dostępne będą cztery stanowiska obsługi Pacjentów, jednakże w zupełnie innym, nowoczesnym kształcie. Warto dodać, że w trosce o osoby ze szczególnymi potrzebami, zastosowane zostanie wysokiej jakości oświetlenie skierowane na twarz osoby pracującej w Rejestracji, co ma umożliwić osobom niedosłyszącym i niesłyszącym czytanie z ruchu warg.

Winda na potrzeby niepełnosprawnych

Dodajmy, że w lecie w szpitalu realizowana była modernizacja windy nr 3 (8-przystankowej) umiejscowionej w budynku szpitalnym, również w ramach dofinansowania z Funduszy Europejskich pn. „Dostępność Plus dla Zdrowia”. Inwestycja została wykonana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, dlatego winda została wyposażona m.in. w urządzenie informujące wizualnie i głosowo o przyjeździe oraz kierunku jazdy.

Przed drzwiami umieszczone są oznaczenia odnośnie pięter w postaci cyfry kontrastującej z kolorem ścian oraz oznaczeniami pismem Braille’a. Dodatkowo winda została wyposażona w urządzenie umożliwiające jej wezwanie oraz sterowanie kabiną bez użycia rąk.

Z uwagi na osoby z niepełnosprawnością słuchu (niekomunikujące się mową werbalną) w wyposażeniu windy znalazła się kamera umożliwiającą pracownikom obsługi technicznej podgląd wnętrza kabiny. Ponadto kabina zostanie przystosowana do przewozu wózków inwalidzkich.

 Pochylnia dla wózków inwalidzkich

Postępują również prace remontowe związane z budową pochylni dla osób z niepełnosprawnościami wraz z przebudową schodów oraz modernizacją wejścia głównego do Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica.

Poprawie ulegnie wejście główne do Szpitala tak, aby osobom ze szczególnymi potrzebami zapewnić kompleksowy dostęp do usług zdrowotnych. Nowa pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami ułatwi dostęp do Szpitala osobom poruszającym się m.in. przy pomocy sprzętu wspomagającego (kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich, inwalidzkich skuterów elektrycznych), jak również osobom z trudnościami manualnymi i poznawczymi (np. po udarze).

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum