Oddział neurologiczny na 30 miejsc powstał w szpitalu w Zambrowie

Autor: • Źródło: PAP05 stycznia 2023 13:47

30 pacjentów znajdzie opiekę na otwartym w czwartek oddziale neurologicznym szpitala w Zambrowie (Podlaskie). To pierwszy taki oddział w szpitalu powiatowym w regionie. Pierwsi pacjenci będą tam przyjmowani od poniedziałku - poinformowano podczas otwarcia oddziału.

Oddział neurologiczny na 30 miejsc powstał w szpitalu w Zambrowie
Oddział neurologiczny na 30 miejsc powstał w szpitalu w Zambrowie. Zdj. ilustracyjne Fot. AdobeStock

 

Oddział neurologiczny na 30 miejsc powstał w szpitalu w Zambrowie

Prace nad utworzeniem tego oddziału trwały dwa lata. Inwestycja kosztowała prawie 11 mln zł. Trzeba było znaleźć i zapewnić na oddział wykwalifikowany personel medyczny - poinformował podczas uroczystego otwarcia prezes Szpitala Powiatowego Sp. z o.o. w Zambrowie, jednocześnie przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski.

Oddział będzie miał kontrakt z NFZ.

Wojewódzka konsultant w dziedzinie neurologii, a także zastępca kierownika Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Alina Kułakowska podkreśliła, że inwestycje w opiekę neurologiczną w regionie są bardzo potrzebne, są wciąż duże braki w tym zakresie, a otwarcie oddziału w Zambrowie to moment historyczny, bo otwierany jest pierwszy oddział neurologicznych w szpitalu powiatowym w regionie.

- Od dłuższego czasu zabiegamy o to, my, neurolodzy, żeby infrastruktura jednostek opieki neurologicznej w naszym województwie rozwijała się, ponieważ niestety jest ona w naszym odczuciu i myślę, że w odczuciu również mieszkańców, niewystarczająca. Łóżka neurologiczne są najbardziej obłożonymi łóżkami w naszym województwie w porównaniu ze wszystkimi innymi specjalnościami. Liczba chorych na choroby mózgu wzrasta z każdym rokiem i po prostu my musimy być przygotowani na to wzrastające zapotrzebowanie na opiekę neurologiczną  - powiedziała prof. Kułakowska.

Dodała, że ma nadzieję, że takich oddziałów będzie przybywać, bo otwarcie oddziału w Zambrowie nie rozwiązuje problemów z opieką neurologiczną w regionie, bp np. nie na oddziału neurologii w całej południowej części województwa.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że otwierany oddział w Zambrowie będzie miał 30 łóżek i są to pierwsze takie łóżka w regionie poza szpitalami rangi klinicznego i wojewódzkiego. Przypomniał, że w ostatnich latach raczej ubywało łóżek neurologicznych. Podał, że poza Zambrowem jest w regionie 210 łóżek neurologicznych, z czego 72 są dedykowane leczeniu udarów mózgu. Podkreślał, że brakuje także neurologów, jest mniej chętnych do nauki na tej specjalizacji niż dostępnych miejsc specjalizacyjnych. "Bo to jest trudna dziedzina medycyny wymagająca wielu umiejętności, wielkiej wiedzy" - mówił Paszkowski.

- Sytuacja neurologii w regionie to obszar traktowany priorytetowo przez podlaski oddział wojewódzki NFZ. Warto bowiem podkreślić, że liczba łóżek neurologicznych w regionie jest zdecydowanie zbyt mała, w porównaniu z innymi województwami  - poinformowała rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.

Podała, że po konkursie, który był przeprowadzony po koniec 2022 r. na nowym oddziale w Zambrowie zakontraktowano 14 łóżek neurologicznych i 16 udarowych na pododdziale udarowym. Kontrakt w Zambrowie będzie obowiązywać od 9 stycznia 2023 r. do połowy 2025 r. Na cały 2023 r. (pierwszy okres finansowania) NFZ przekaże kwotę blisko 3 mln zł. Umowa jest przekazana do podpisu.

Inwestycja w Zambrowie była wsparta kwotą 7,9 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (projekt: Utworzenie i doposażenie Oddziału Neurologii i Pododdziału Udarowego i Odcinkiem Rehabilitacji Neurologicznej oraz utworzenie Poradni Neurologicznej). Stanowiło to 85 proc. kwoty tzw. wydatków kwalifikowanych w projekcie. Środki na wkład własny do tego projektu przekazały samorząd województwa i powiat zambrowski.

Marszałek województwa Artur Kosicki powiedział, że cieszy się, iż "materializuje" się inwestycją w szpitalu w Zambrowie zasada zrównoważonego rozwoju, bo większość dotychczasowych łóżek na oddziałach neurologicznych jest w szpitalach podległych samorządowi województwa.

- A tutaj mamy pierwszy krok, żeby te łóżka, oddziały neurologiczne były bliżej mieszkańców województwa podlaskiego. Zambrów jest tego dobrym przykładem - powiedział Kosicki i przypomniał jak ważny w leczeniu pacjentów neurologicznych jest czas.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum