Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej ruszył w Wojskowym Instytucie Medycznym. Będą tu leczyć w jeden dzień

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP18 stycznia 2023 06:35

Z początkiem roku w strukturach Kliniki Pediatrii Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie rozpoczął działanie Odział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej. Tworząc go – jak podkreśla kadra medyczna - wzorowano się na funkcjonujących na świecie dziecięcych oddziałach jednodniowych.

Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej ruszył w Wojskowym Instytucie Medycznym. Będą tu leczyć w jeden dzień
Wojskowy Instytut Medyczny. Budynek Poradni i Kliniki Okulistyki. Fot. PAP/Marcin Obara
  • Na wtorkowej konferencji w WIM zaprezentowano nowy oddział i omówiono korzyści płynące z jego utworzenia.
  • Oddział, jak akcentował kierownik kliniki prof. Bolesław Kalicki, pozwala na wykonanie kilku procedur medycznych w jednym dniu
  • To przyśpiesza postawienie rozpoznania i włączenie leczenia, a także zmniejsza liczbę wizyt w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Nowy oddział WIM. Przyspiesza rozpoznanie choroby

Profesor wskazywał, że taka forma diagnostyki jest mniej stresująca dla dzieci, bo nie wiąże się np. z całodobowym - nocnym pobytem w oddziale.

- Także z punktu widzenia ekonomicznego jest to bardzo istotne, bo taki oddział nie wymaga popołudniowej zmiany lekarskiej, pielęgniarskiej, personelu pomocniczego - mówił prof. Kalicki. "Oddział ogranicza też absencję rodziców dziecka w pracy" - dodał.

Ekspert przypominał, że pacjent pediatryczny to pacjent od pierwszego dnia życia do lat 18, a jego leczenie wiąże się ze zgoda i obecnością rodziców.

- Mamy pacjentów, którzy ważą 2 - 3 kg i takich po 100 kg. Jedni i drudzy wymagają przy naszym postępowaniu obecności rodzica. Bez zgody rodzica, bez jej podpisania, nie możemy nic zrobić. Wizyty w trybie ambulatoryjnym obciążają więc całą rodzinę - mówił.

W ramach szybkiej diagnostyki zaplanowano badania: zaburzeń odporności u dzieci, chorób alergicznych z próbami prowokacyjnymi i czynnościowymi badaniami układu oddechowego, chorób układu moczowego oraz chorób przewodu pokarmowego oraz centralnego układu nerwowego.

Może przejąć funkcję normalnego oddziału

Prof. Kalicki wskazywał, że oddział pełni rolę oddziału diagnostycznego, zaznaczył jednocześnie, że w razie potrzeby może przejąć funkcję normalnego oddziału, zwiększając liczbę możliwych hospitalizacji dzieci.

"W momencie, kiedy zacznie się więcej zachorowań, kiedy będą drobne epidemie, które się co chwilę w pediatrii pojawiają, oddział może się stać pełnoprofilowym oddziałem i kilkanaście dodatkowych łóżek może być natychmiast uruchomionych" - mówił.

Na korzyści i wyjątkowość rozwiązań wskazywała podczas konferencji także konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska.

Również szef WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak podkreślał, że dzięki oddziałowi, w jednym miejscu, przy udziale jednego zespołu medycznego, mali pacjenci mogą uzyskać kompleksową pomoc.

- To jest ten kierunek, w którym zmierza współczesna medycyna. (…) Bardzo się cieszę, że klinika pediatrii jest dzisiaj forpocztą zmian, które dzieją się w ochronie zdrowia i mają początek w Wojskowym Instytucie Medycznym - mówił dyrektor WIM.

Prof. Gielerak wskazał też, że oddział ma dobre zaplecze dydaktyczne i zapowiedział, że będą się w nim szkolili przyszli medycy.

- Powstała infrastruktura, abyśmy na bazie kliniki pediatrii w przyszłości, nieodległej przyszłości, prowadzili kształcenie przyszłych lekarzy, studentów, na podstawie umowy, którą mamy zawartą z Uniwersytetem Warszawskim - mówił generał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum