×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie. "Był potrzebny i dzieciom i personelowi"

Autor: KK • Źródło: Fundacja Iskierka17 lutego 2023 09:23

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie jest już po remoncie. Efekty prac robią ogromne wrażenie. Nowa, pełna kolorów przestrzeń oddziałowa ma uprzyjemnić małym pacjentom niełatwy czas leczenia.

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie. "Był potrzebny i dzieciom i personelowi"
Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie Fot. Fundacja Iskierka

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie

- W efekcie współpracy z dyrekcją szpitala, jak i personelem medycznym, udało się przeprowadzić szereg zmian, które  wpływają na poprawę warunków hospitalizacji małych pacjentów. Nowa przestrzeń oddziałowa pełna kolorów i zabawnych zwierzaków sprawia, że niełatwy czas leczenia przebiega w przyjaznym otoczeniu, koi smutki i wywołuje, tak bezcenny, uśmiech na twarzy chorego dziecka - informuje Fundacja Iskierka.

- Ten remont potrzebny był zarówno dzieciom, jak i personelowi. Bardzo fajnie jest pacjentom przebywać w otoczeniu zwierząt, leżeć “pod lemurem czy żyrafą”, patrzeć w sali zabiegowej na sufity, na których znajdują się kotki czy pieski. Dzieci same wybierały miejsca, gdzie znajdują się te wzory. To osładza im przykre momenty związane z koniecznością opuszczenia domu i pobytu na oddziale. Remont sprawił, że także nam milej jest pracować  – mówi lek. med. Katarzyna Machnik, Koordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w ZSM w Chorzowie.

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie Fot. Fundacja Iskierka
Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie Fot. Fundacja Iskierka

Jest to już trzeci remont tego oddziału, jaki przeprowadziła Fundacja ISKIERKA (ostatni miał miejsce w 2015 roku). Autorką koncepcji zmian oraz główną realizatorką prac jest Aleksandra Kaleta – Żmuda. W pracach malarskich, które trwały 3 miesiące (od października do grudnia 2022 r.) pomagali wolontariusze z firm Mostostal Zabrze oraz Amazon. 

- To remont, podczas którego odświeżamy i na nowo dekorujemy korytarze i sale tego oddziału. Ponieważ w szpitalu większą część czasu spędza się w łóżku i naturalnym jest, że patrzy się w sufit, postanowiliśmy tym razem zaprosić do sal zwierzęta, które na co dzień żyją w koronach drzew albo tak wysoko potrafią sięgnąć. Dzieciom towarzyszyć będą teraz żyrafy, pandy, lemury czy małpki. Dzięki otwartości personelu na udział w tym przedsięwzięciu wolontariuszy z firm Mostostal Zabrze i Amazon prace przebiegły bardzo sprawnie i co najważniejsze - szybko. Poza tym pomoc ochotników, ich ogromne zaangażowanie, poświęcony czas to nieceniony i niezbędny element takiego projektu. Nierzadko ponadto ujawniają się ukryte talenty naszych pomocników, a satysfakcja i reakcje małych pacjentów po malowaniu to przeżycie bezcenne, dla mnie również - opowiada Aleksandra Kaleta - Żmuda, graficzka w Iskierce.

Koszt obecnego remontu wyniósł 100 000 zł, a jego zakres obejmował:

  • montaż ścianki i drzwi przesuwnych w korytarzu i stworzenie gabinetu psychologa z wyposażeniem,
  • malowanie i dekorowanie korytarza zewnętrznego prowadzącego do oddziału oraz przestrzeni samego oddziału: sal pacjentów, korytarza, aneksu pielęgniarskiego, gabinetu pielęgniarki oddziałowej,
  • renowacja i malowanie drzwi,
  • doposażenie świetlicy w dodatkowe szafki,
  • renowacja łazienek: malowanie wykładzin specjalistycznymi farbami, montaż nowych luster

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie Fot. Fundacja Iskierka
Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie Fot. Fundacja Iskierka

Iskierka od lat remontuje oddziały pediatryczne

- Projekt “Kolorowo bardziej zdrowo” dotyczy remontów i doposażania oddziałów pediatrycznych. Ogromne znaczenie ma tutaj otoczenie, w którym nasi podopieczni poddawani są hospitalizacji. To jeden z elementów wspierania długotrwałego procesu leczenia, ponieważ przyjazna przestrzeń kojąco i kreatywnie działa na wszystkich zaangażowanych w leczenie, nie tylko samych pacjentów. Od 17 lat działamy i pokazujemy, jak ważne jest spójne widzenie całego procesu: od leków i sprzętu ratującego życie, działań arteterapeutycznych, wsparcia psychologa i dietetyka, jak i zagwarantowania odpowiednich warunków pobytu w szpitalu. Osobiście wzruszają mnie słowa dziecka, które mówi, że mniej się boi, bo ze ściany zerka na niego szop, gepard czy żyrafa, a przecież szpital nam się z tym nie kojarzy. I to jest nasz mały sukces. To, po ostatnim generalnym remoncie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, kolejny oddział który wyremontowaliśmy, by oswajać dzieciom tę szpitalną przestrzeń i wzmacniać je w procesie leczenia – podkreśla Jolanta Czernicka – Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.

Dodajmy, że projekt w Chorzowie został zrealizowany we współpracy z Fundacją DKMS, która na ten cel przeznaczyła 100 000 zł, w ramach realizowanego od 4 lat Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów.

- Fundacja DKMS w Polsce od 15 lat realizuje swoją misję, jaką jest znalezienie zgodnego dawcy dla chorego, który by powrócić do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku. Te 15 lat wytężonej pracy zaowocowało tym, że już ponad 11 tysięcy chorych otrzymało szansę na życie od dawcy zarejestrowanego w bazie Fundacji DKMS, ale także pozwoliło nam poznać i zrozumieć potrzeby chorych na nowotwory i schorzenia układu krwiotwórczego. Dlatego też w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który powstał w 2018 roku angażujemy się w ważne inicjatywy mające na celu pomoc pacjentom hematoonkologicznym jak też placówkom, w których są leczeni. To, co nam przyświeca w tym programie to wsparcie chorego od momentu diagnozy do całkowitego wyleczenia. Wiemy jak ważne jest by proces leczenia odbywał się w przyjaznych warunkach, tym bardziej jest to istotne dla najmłodszych pacjentów i ich opiekunów. Chorzowski oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej wygląda pięknie i bajecznie. Cieszymy się, że naszym wsparciem finansowym mogliśmy sprawić, by te długie tygodnie leczenia były odrobinę mniej obciążające dla dzieci tam leczonych – tłumaczy Ewa Magnucka- Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

Efekty prac chwalą przedstawiciele chorzowskiej placówki.

- To już kolejny remont w naszym szpitalu w wykonaniu Fundacji ISKIERKA za który jesteśmy ogromnie wdzięczni. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom i firmom, którzy sprawili, że ten dziecięcy szpitalny świat został na nowo pokolorowany. Chcemy, by najmłodsi pacjenci pobyt w szpitalu kojarzyli z uśmiechem i radością. I dzięki tego typu przedsięwzięciom, to się udaje  - ocenia dr n. med. Karmen Czernia-Pokrywka, dyrektor ds. lecznictwa (pion pediatryczny) ZSM w Chorzowie.

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie Fot. Fundacja Iskierka
Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie po remoncie Fot. Fundacja Iskierka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze