Odczynniki do rozróżniania grup krwi będą produkowane w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2009 22:08

Uniwersytet Jagielloński (UJ) i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) zawiązały konsorcjum, którego celem jest opracowanie pierwszych w Polsce nowoczesnych odczynników do diagnostyki serologicznej.

Każdego roku dwa miliony Polaków leczonych jest krwią i preparatami krwiopochodnymi. Bezpieczeństwo pacjentów wymaga, by podawać im wyłącznie krew zgodną z ich grupą.

Jak tłumaczy dr Dominik Czaplicki z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), obecnie do oznaczania grup krwi używane są odczynniki o absolutnej specyficzności oparte na przeciwciałach monoklonalnych, które rozpoznają tylko jeden rodzaj antygenów. Nie są one jednak wytwarzane w Polsce, są tu jedynie konfekcjonowane, a produkcja odbywa się zagranicą.

Grupa badawcza dr hab. Joanny Berety z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ jest jedynym zespołem w Polsce, w którym generuje się nowe linie komórek produkujących przeciwciała monoklonalne. Z kolei RCKiK w Katowicach to jedyne w Polsce centrum krwiodawstwa, które na tę skalę zajmuje się wytwarzaniem odczynników serologicznych.

Konsorcjum ma na celu opracowanie technologii oraz wdrożenie jej do produkcji. Choć nie będzie to nowość w skali globalnej, to dzięki współpracy nauki i przemysłu powstanie zestaw polskich, a więc tańszych niż importowane, odczynników do rozpoznawania każdej grupy krwi (0, A, B i AB) oraz antygenu D, czyli tzw. czynnika Rh.

– Projekt jest planowany na 4 lata - tyle zajmie opracowanie technologii i wdrożenie produkcji. Liczymy na to, że wydatki budżetowe zwrócą się w około 5-7 lat, a efekty badań przyniosą oszczędności podatnikom – mówi dr Czaplicki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum