Obiekty sanatoryjne w Krynicy-Zdroju będą modernizowane dzięki środkom UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2017 20:14

Dwa obiekty w centrum Krynicy-Zdroju - zabytkowa pijalnia "Jana" i sanatorium Nowe Łazienki Mineralne - zostaną gruntownie wyremontowane dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Obiekty sanatoryjne w Krynicy-Zdroju będą modernizowane dzięki środkom UE
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Umowa gwarantująca przyznanie dofinansowania ze środków unijnych została podpisana w środę (6 września) podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

- Krynica to wyjątkowe miasto w Małopolsce z wielu powodów; to jest po prostu cudowne, wspaniałe miejsce, które wymaga szczególnej opieki - powiedział marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Po remoncie Nowe Łazienki Mineralne znajdujące się w pobliżu krynickiego deptaka zwiększą zakres kuracji leczniczych, zostaną dostosowane do potrzeb kuracjuszy, w tym osób niepełnosprawnych. W ramach remontu przebudowana zostanie też instalacja wodna i kanalizacja, obiekt zyska także nowe miejsca parkingowe.

Całkowita wartość projektu przebudowy Nowych Łazienek Mineralnych to niemal 5,9 mln zł. Unijne dofinansowanie wynosi ponad 1,4 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji został określony na wrzesień 2018 r.

Z kolei do końca 2019 r. dzięki unijnemu wsparciu swoje oblicze zmieni też jeden z głównych obiektów uzdrowiskowych w Krynicy-Zdroju: zabytkowa pijalnia "Jana" znajdująca się w parku przy alejce Nikifora Krynickiego. W tym pochodzącym z 1924 r. budynku kuracjusze mogą raczyć się wodą "Jan", ale też dostępną tylko w tej pijalni wodą "Józef".

W ramach projektu budynek zostanie gruntownie wyremontowany i nowocześnie wyposażony z zachowaniem zabytkowego charakteru. W trakcie remontu wymienione zostaną instalacje wewnętrzne i docieplone ściany. Modernizację przejdzie też dach z kopułą, aktualnie niespełniający norm bezpieczeństwa.

Jak szacują przedstawiciele Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A., dzięki przyznanej dotacji tylko w jednym roku liczba gości odwiedzających pijalnię "Jana" może zwiększyć się o 10 tys. osób. Obecnie z jej oferty korzysta ok. 48 tys. osób rocznie. Unijne wsparcie dla tego projektu wyniesie 960 tys. zł, a całkowita wartość inwestycji to prawie 1,6 mln zł.

- Dzięki środkom unijnym możemy rozpocząć działania szczególnie istotne dla Krynicy, czyli ratowanie obiektów, w tym liczącego prawie 100 lat - ocenił prezes uzdrowiska Grzegorz Biedroń.

Krynica-Zdrój jest jedną z bardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych w Małopolsce, którą w ubiegłym roku odwiedziło ponad 1 mln turystów i kuracjuszy.

Wicemarszałek Stanisław Sorys przypomniał, że dzięki dofinansowaniu z RPO dla miejscowości uzdrowiskowych w wielu innych małopolskich kurortach powstaną m.in. ogrody tematyczne, specjalne strefy wypoczynkowo-rekreacyjne czy promenady spacerowe.

- Wsparcie małopolskich uzdrowisk to jedno z naszych głównych zadań, dlatego ze środków aktualnego RPO przekazujemy na ich wsparcie kwotę niemal trzykrotnie większą, niż było to w perspektywie na lata 2007-2013 - zaznaczył. Poinformował, że w ramach aktualnego programu regionalnego zarząd województwa wsparł 28 projektów na kwotę ponad 101 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze