Otwierają nowy szpital. 250 pracowników i komendant kardiolog

Autor: oprac. KM • Źródło: WIM, Rynek Zdrowia17 stycznia 2022 20:00

Nowy szpital ma zacząć działać 21 stycznia. Komendantem będzie płk dr n. med. Robert Ryczek, kardiolog, który zdobywał cenne doświadczenie przez ponad 20 lat pracy w Wojskowym Instytucie Medycznym, szerzej znanym jako szpital na Szaserów w Warszawie.

Otwierają nowy szpital. 250 pracowników i komendant kardiolog
Pułkownik dr n. med. Robert Ryczek, generał dywizji prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Fot. PAP/Albert Zawada
  • Wojskowy Instytut Medyczny przywołał na swojej stronie wywiad, którego miesięcznikowi "Polska Zbrojna" wydawanemu przez WIM udzielił dyrektor szpitala w Legionowie, pułkownik dr n. med. Robert Ryczek
  • Szpital zostanie otwarty w tym tygodniu. Zacznie działać, jak informuje WIM, 21 stycznia. Natomiast 19 stycznia w placówce odbędzie się konferencja prasowa, na którą zaprasza MON 
  • W placówce będzie pracowało 250 osób. Głównym atutem szpitala odczuwalnym z perspektywy pacjentów ma być wdrożenie opieki koordynowanej

Szpital w Legionowie ma solidny fundament: doświadczenia z WIM

Dyrektor powstającego w Legionowie szpitala to doświadczony fachowiec. Swoją wiedzę czerpał na bieżąco z kolejnych wyzwań, jakie stawiało przed nim zarządzanie Oddziałem Kardiologii Interwencyjnej i Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego WIM.

Po ponad 20 latach pracy w słynnym warszawskim szpitalu na Szaserów zyskał pewność, że wypracowane tam przez ten czas rozwiązania może przenieść na legionowski grunt. Podkreślił, że ma pełne wsparcie ze strony profesora generała Grzegorza Gieleraka, jak i całego WIM.

Aby szpital mógł powstać, przez ostatnie trzy lata pracowało w tym celu wiele zespołów ludzi, zaznaczył dr Ryczek. I, choć przyznał, że sam nie brał udziału w pracach, to podjął wyzwanie związane z rekrutacją kadry medycznej i pozostałego personelu. Dodał, że również mógł liczyć na wsparcie WIM w tym zakresie.

Wśród kadry - specjaliści z WIM. Ale SOR-u nie będzie

Ryczek poinformował, że medyczną kadrę kierowniczą będą stanowić specjaliści z WIM, a pozostali pracownicy zostaną pozyskani zarówno z WIM, jak i z rynku pracy. Cała kadra szpitala ma liczyć ponad 250 osób. Dodał, że wojskowa przychodnia usytuowana nieopodal weszła w strukturę WIM, a sama placówka zyska nowe poradnie.

Szpital jednak nie będzie miał oddziału ratunkowego. Jak wyjaśnił w wywiadzie pułkownik dr Ryczek, w szpitalu nie ma "wszystkich wymaganych do jego prowadzenia oddziałów, w tym neurologii, neurochirurgii czy traumatologii narządów ruchu". - Na parterze będzie zlokalizowana natomiast działająca całą dobę izba przyjęć, a w jej ramach będzie działała duża sala obserwacyjna dla pacjentów wymagających nagłej pomocy - dodał.

Plusem szpitala będzie opieka koordynowana

Jak poinformował dr Ryczek, w legionowskim szpitalu będzie sprawowana opieka koordynowana, a zatem, jeżeli pacjent będzie wymagał opieki specjalisty niedostępnego w Legionowie, zostanie przetransportowany do WIM, by tam uzyskać niezbędną pomoc.

Kolejnym wskazanym przez pułkownika Ryczka atutem będą urządzenia rzadko spotykane w większości szpitali powiatowych, m.in. sprzęt do minihisteroskopii, czy tomograf komputerowy z opcją „angio” do badania stanu tętnic wieńcowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum