×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy szpital dziecięcy w Poznaniu gotowy. Kosztował ponad 459 mln zł

Autor: oprac. KK • Źródło: Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka06 kwietnia 2022 09:58Aktualizacja: 06 kwietnia 2022 09:59

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka to jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce. Ponadto to pierwszy, po kilku dekadach, publiczny obiekt szpitalny w Poznaniu wybudowany od zera.

  • Po kilku latach pracy powstała jedna z najokazalszych lecznic dziecięcych w środkowej Europie
  • To Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka - pierwszy, po kilku dekadach, publiczny obiekt szpitalny w Poznaniu wybudowany od zera
  • Nowy szpital dziecięcy w Poznaniu mieści się przy ul. A. Wrzoska 1

Nowoczesny szpital dziecięcy w Poznaniu

-  To jest naprawdę nowoczesny szpital z absolutnie całą infrastrukturą diagnostyczno-terapeutyczną potrzebną do zaopatrzenia małych Wielkopolan we wszystko, co jest im potrzebne w procesie leczenia. Oddziały łóżkowe są o najwyższym w Polsce standardzie z pokojami jednoosobowymi, zarówno dla pacjenta, jak i rodziców - powiedział cytowany w komunikacie prasowym placówki z dn. 5 kwietnia marszałek Marek Woźniak.

- Chciałbym, aby ten szpital był także miejscem przyciągającym kadrę lekarską i pielęgniarską. Liczymy w tym zakresie na współpracę z Uniwersytetem Medycznym. Nie ukrywam, że jest to nasza obawa, czy tej kadry w najbliższych latach wystarczy, aby szpital mógł w stu procentach funkcjonować tak, jak byśmy chcieli. W tej chwili liczymy również na transfery z Ukrainy - dodał marszałek.

Nowy szpital z 354 łóżkami

Cały proces inwestycyjny przebiegał bardzo sprawnie, pomimo tego, że ostatnie dwa lata przebiegały pod znakiem pandemii i miały miejsce zaburzenia rynku dostaw.

- Bardzo cieszy nas także lokalizacja na gruncie „dzielnicy szpitalnej" - między szpitalem MSW a Szpitalem Wojewódzkim. Dzięki temu mamy pewną synergię tych trzech placówek, lądowisko dla transportu lotniczego - a to dziś niezbędny element, który powinien być szybki i komfortowy i niepodlegający różnym zatorom na drogach. Taka tendencja powinna się w Polsce ugruntować i będę jej rzecznikiem, aby pediatria była realizowania w najwyższej jakości placówkach - podkreśla marszałek.

Szpital pomyślany został w taki sposób, by miejsce w nim znaleźli nie tylko mali pacjenci, ale i ich opiekunowie. To obiekt z 354 łóżkami dla dzieci, dziewięcioma oddziałami i kilkunastoma poradniami specjalistycznymi.

Blok operacyjny to kompleks pięciu nowoczesnych i zautomatyzowanych sal

Obiekt został zaprojektowany z intencją podziału na dwie części: jedna z nich to oddziały łóżkowe, a na drugą składa się zespół oddziałów diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowych.

Oba te bloki połączone są w części centralnej wspólną przestrzenią komunikacyjną, z główną klatką schodową i czterema windami. Część tzw. „łóżkowa" została zaprojektowana na planie litery H, z wąskim traktem umożliwiającym doświetlenie pokoi po obu stronach ciągów
komunikacyjnych.

W drugiej części, która stanowi serce szpitala, zaplanowano - na parterze - SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, z kolei na wyższej kondygnacji swoje miejsce znajdzie administracja lecznicy.

Blok operacyjny to kompleks pięciu nowoczesnych i zautomatyzowanych sal, w których znajdują się monitory umożliwiające transmisję wykonywanych w nich operacji (m.in. w Centrum Dydaktycznym). Nie zabrakło również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych: w szpitalu są poczta pneumatyczna czy apteka -robot, która automatycznie rozdzielać będzie leki dla pacjentów. Szpital to także laboratoria, kantyna, kuchnia i szkoła. Wszystkie pomieszczenia dla obsługi administracji WCZD znajdują się na najwyższym piętrze, która już 28 marca rozpoczęła tam pracę. W połowie kwietnia planowane jest uruchomienie poradni specjalistycznych w WCZD, podobnie jak pierwsze oddziały szpitalne.

- Pacjentów będziemy przyjmować etapami. W poniedziałek 11 kwietnia jako pierwszy rusza zespół poradni specjalistycznych, a we wtorek pojawią się pacjenci hospitalizowani - z oddziału dzieci mniejszych oraz oddziału zakaźnego z placówki przy ul. Nowowiejskiego. Potem nastąpi chwila oddechu i pod koniec kwietnia zostanie przeniesiona izba przyjęć i wszystkie oddziały ze szpitala przy ul. Krysiewicza - tłumaczy Izabela Marciniak, dyrektor WCZD. - Tak więc na koniec kwietnia ruszamy w komplecie pełną parą.

Budowa szpitala pochłonęła ponad 459 mln złotych

Całkowita wartość tego projektu to łącznie 459 033 762,00 zł (237 055 731,67 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014-2020, 120 590 416,65 zł to wkład własny z budżetu Województwa Wielkopolskiego, 101 387 613,68 zł to środki finansowe pochodzące z budżetu państwa).

Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Warbud SA, która odpowiada też za wyposażenie obiektu m.in. w aparaturę medyczną, kompleksowe zagospodarowanie działki, budowę parkingu na 425 miejsc oraz układu dróg wewnętrznych, przebudowę dojazdowej ulicy Adama Wrzoska i placów rekreacyjnych, a także realizację przestrzeni terenów zielonych.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna była samorządowa spółka Szpitale Wielkopolski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum