Nowy oddział w szpitalu wojewódzkim. Hematologia startuje 15 października

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe13 października 2022 15:00

Oddział hematologii rozpocznie funkcjonowanie w strukturach Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie już w sobotę 15 października.

Nowy oddział w szpitalu wojewódzkim. Hematologia startuje 15 października
W szpitalu wojewódzkim w sobotę ruszy oddział hematologii. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Nowy oddział rozpoczyna pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie
  • Hematologia rozpocznie funkcjonowanie w strukturach Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie 15 października
  • Jest to możliwe dzięki wygranemu konkursowi i umowie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia

Nowy oddział od 15 października

- Uruchomienie oddziału hematologii to kolejny krok – po pozyskaniu specjalistów i otwarciu w ubiegłym roku poradni hematologicznej – w kierunku zwiększenia dostępności do diagnostyki i leczenia pacjentów chorych hematologicznie - informuje szczecińska placówka.

W Szpitalu Wojewódzkim pracuje pięciu specjalistów hematologii, którzy od kilku lat liczyli na otwarcie oddziału. Do tej pory pracowali oni w oddziale chorób wewnętrznych i onkologii oraz przyjmowali pacjentów w poradni hematologicznej, która powstała w lipcu ubiegłego roku.

– Pacjenci na pewno zauważą ten skromny postęp w dostępności do leczenia hematologicznego w naszym województwie, bo ci chorzy niestety doskonale wiedzą, jak trudno dostać się do poradni czy do szpitala – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ. – Trzymam kciuki za kolejne jednostki, które mogłyby tworzyć ośrodki hematologiczne. Dla wszystkich nas jest miejsce, bo potrzeby w tym zakresie niestety są ogromne. Dlatego też niebawem wystąpimy o miejsca rezydenckie, by móc w nowym oddziale kształcić kolejnych specjalistów w tej deficytowej dziedzinie.

Nowy oddział dysponować będzie 15 łóżkami pobytu stacjonarnego i 6 łóżkami w trybie pobytu dziennego.

Na razie niewielki oddział ma się rozwijać

– Oddział na razie nie jest duży, ale mam nadzieję, że będzie się rozwijał. Tym bardziej, że mamy świetnie przygotowany zespół – lekarzy specjalistów i pielęgniarki, którzy pracują ze sobą od lat – mówi lek. Katarzyna Żybul, kierująca oddziałem hematologii w Szpitalu Wojewódzkim. – Kolejnym krokiem będzie dla nas uzyskanie dostępu do najnowocześniejszych leków i terapii, tak bardzo potrzebnych w skutecznym leczeniu hematologicznym. To dla nas priorytet, dlatego niecierpliwie czekamy na programy lekowe. To od nich w dużym stopniu będzie zależał kierunek naszej działalności.

Mimo to już dzisiaj wiadomo, jak bardzo oddział hematologii wspomoże swoją obecnością inne oddziały, których w obu lokalizacjach Szpitala Wojewódzkiego działa ponad trzydzieści.

– Dzięki temu, że mamy i poradnię, i oddział, pacjenci mogą czuć się bezpieczniej – mówi prof. Jan Ślósarek, zastępca dyrektora SPWSZ ds. lecznictwa i ordynator oddziału neurochirurgii i neurotraumatologii. – Mamy dużo pacjentów internistycznych, często starszych, z innymi schorzeniami, którzy borykają się z problemami hematologicznymi. Do niedawna trudno było ich konsultować, nie wspominając o przekazaniu ich do oddziałów hematologicznych. Teraz będzie to znacznie łatwiejsze.

Oddział mieści się na 1. piętrze budynku „B” szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Poradnia zlokalizowana jest piętro niżej.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum