Nowy kierunek lekarski na południu Polski. Wielkie zmiany planowane w kolejnym roku akademickim

Autor: oprac. JKB • Źródło: krynica.naszemiasto.pl, Radio Kraków, Rynek Zdrowia08 września 2022 10:00

Wiele wskazuje na to, że starania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu w sprawie uruchomienia kierunku lekarskiego mogą zakończyć się pozytywnym skutkiem. Jest szansa, że już w roku akademickim 2023/2024 będą się tam kształcić medycy.

Nowy kierunek lekarski na południu Polski. Wielkie zmiany planowane w kolejnym roku akademickim
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas wizyty w Nowym Sączu. Fot. PWSZ
  • W Nowym Sączu od kolejnego roku akademickiego prawdopodobnie będą kształcić się przyszli lekarze
  • Udało się już zebrać kadrę do utworzenia wspomnianego kierunku – podaje lokalny portal krynica.naszemiasto.pl
  • Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od roku akademickiego 2023/2024 przyszli lekarze kształciliby się na PWSZ (wkrótce Akademii Nauk Stosowanych) przez 6 lat
  • W tym celu zostanie przekazany także cały teren razem z nieruchomością w Dąbrowie dla przyszłego wydziału lekarskiego – mieścił się tam niegdyś oddział zakaźny, przypomina portal

Ambitne plany w Nowym Sączu

Jak przypomina portal krynica.naszemiasto.pl, z wizytą w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu był niedawno wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Celem spotkania wiceministra zdrowia były plany rozwojowe sądeckiej uczelni, która przygotowuje wnioski o utworzenie kierunku lekarskiego oraz położnictwa. Obecnie trwają przygotowania do rozbudowy Instytutu Zdrowia, aby móc aplikować o założenie tych kierunków. 

Przybycie wiceministra wiązało się bezpośrednio z pomysłem uruchomienia kierunku lekarskiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (niebawem: Akademia Nauk Stosowanych).

Decyzję o uruchomieniu wspomnianego kierunku poparł kilka miesięcy temu  minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Co więcej, udało się zebrać niemal całą kadrę do utworzenia kierunku na sądeckiej uczelni. Podczas rozmowy z radą medyczną szpitala w Nowym Sączu dyskutowano także o rozwoju placówek medycznych, również tych ościennych. Zgodnie z planami mają one spełniać warunki potrzebne do przeprowadzania praktyk dla przyszłych lekarzy.

- Będziemy starać się pozyskiwać środki, żeby dodatkowa kadra zaczęła pracować też w sądeckim szpitalu, chodzi głównie o profesorów, doktorów habilitowanych oraz doktorów. Oczywiście mamy już lekarzy, którzy zapisali się do prowadzenia wykładów. Będziemy także starali się udoskonalać niektóre oddziały, podnosić ich rangę i jakość, zapewniać odpowiedni sprzęt. Stopniowo szpital będzie podlegał pełnej metamorfozie – powiedział cytowany przez krynica.naszemiasto.pl poseł Patryk Wicher.

Kolejne kroki dotyczące kierunku

Jeżeli rzeczywiście uda się wprowadzić plan w życie w następnym roku akademickim, wówczas będzie to jedyny taki kierunek w regionie sądeckim. Tym sposobem absolwenci pracowaliby w pobliskich placówkach.

Przyszli medycy uczyliby się w sądeckim PWSZ (niebawem Akademii Nauk Stosowanych) przez 6 lat. Zadecydowano także – czym wspomina portal krynica.naszemiasto.pl – o przekazaniu całego terenu wraz z nieruchomością w Dąbrowie dla przyszłego wydziału lekarskiego. Mieścił się tam niegdyś oddział zakaźny, a jeszcze wcześniej psychiatryczny.

Jak podaje Radio Kraków, trwają również uzgodnienia i przygotowania do przemianowania szpitali w Nowym Sączu i Krynicy na kliniki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum