Nowy Targ: zaadaptują budynek po szpitalu na hospicjum

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2009 14:49

Budynki starego szpitala w Nowym Targu już niedługo dzięki powstającej fundacji mają zamienić się w nowoczesne hospicjum.

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Nowym Targu zamierza wspólnie z powstającą właśnie fundacją stworzyć hospiscjum. Z dnia na dzień budynek, dewastowany przez chuliganów, popada w ruinę. Andrzej Sasuła, kanclerz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przyznaje że nieproszeni goście w starym budynku szpitala pojawiają się stale od momentu jego przejęcia od powiatu nowotarskiego w 2007 roku. Nie pomagają tablice informujące o zakazie wstępu i patrole policji. Złomiarze ukradli wszystkie elementy metalowe.

To ma się jednak zmienić. Trwa rejestracja w sądzie fundacji, która w tym miejscu zamierza prowadzić hospicjum. Inicjatorem założenia fundacji jest rodzina Worwów, znana w Nowym Targu ze swojej działalności filantropijnej. Studenci uczyliby się jednocześnie pomagając w opiece - podaje Gazeta Krakowska.

Jak tłumaczy Andrzej Sasuła, dla przyszłych pielęgniarek uczacych się w PWSZ praca w hospicjum byłaby dobrą okazją do nauki zawodu. Budynek tym samym będzie po części spełniał cel swojego przeznaczenia, który został zapisany w akcie darowizny. Od początku bowiem w budynku prowadzone miały być zajęcia edukacyjne dla studentów PPWSZ. Rektor uczelni chce zwrócić się do powiatu o zagospodarowanie budynku.

Do ponownego wykorzytania nadaje się najstarszy budynek, który ma ponad 100 lat, a ekspertyzy Sanepidu pozwalają na jego użytkowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum