Nowy Targ: ponad 17 mln zł na Centrum Zdrowia Psychicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2020 17:35

Za 17,2 mln zł w Nowym Targu powstanie Podhalańskie Centrum Zdrowia Psychicznego. W czwartek (5 marca) w Podhalańskim Szpitalu Specjalistyczny w Nowym Targu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowę na realizację tego projektu.

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu. Fot. Archiwum

- Rozwój usług związanych z ochroną zdrowia psychicznego staje się jednym z większych wyzwań społecznych w Polsce i na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne są przyczyną prawie dwóch piątych wszystkich długoterminowych zwolnień lekarskich i nieobecności w pracy - podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

- Stawiamy czoła wyzwaniom, z jakimi dziś zmaga się Polska. Z pomocą Funduszy Europejskich dofinansowujemy nie tylko inwestycje infrastrukturalne, które poprawiają komfort życia Polaków, ale również projekty, takie jak dzisiejsza inwestycja, która pomoże zadbać o zdrowie psychiczne mieszkańców powiatu nowotarskiego - przekonywała minister Jarosińska-Jedynak.

Celem Centrum będzie leczenie osób potrzebujących wsparcia psychologicznego w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień, bez potrzeby umieszczania ich na oddziałach psychiatrycznych. Dzięki temu potrzebujący uzyskają pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze swoim środowiskiem. Zdaniem specjalistów, szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia jest prostsze i tańsze niż hospitalizacja, a także zapewnia pacjentowi wyższy komfort leczenia.

Na kompleksową pomoc Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego będą mogły liczyć osoby po przebytym kryzysie psychicznym. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego będzie wyposażone w 15 zespołów mobilnych, które będą dojeżdżały do potrzebujących. Ważną częścią działalności Centrum będą warsztaty i szkolenia kierowane do uczniów ze szkół podstawowych oraz szkół średnich i ich rodziców, lekarzy rodzinnych, a także księży, policjantów, pracowników straży miejskiej, sędziów, pracowników służb społecznych oraz rodzin.

Jak zapowiedział dyrektor nowotarskiego szpitala specjalistycznego im. Jana Pawła II, Marek Wierzba budynek Centrum ma powstać przy tutejszym szpitalu do 2022 r., ale zespoły składające się z terapeutów i pracowników socjalnych już zaczęły pracę.

- Dla społeczności Podhala to bardzo ważne, iż Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, jako jeden z nielicznych szpitali w Polsce będzie realizował tak istotny, z punktu widzenia zdrowia psychicznego pacjentów - mówił dyrektor nowotarskiego szpitala, Marek Wierzba.

Inwestycja będzie sfinansowana ze środków unijnych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Na działania mające poprawić jakość życia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi przez cztery minione lata z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój zostało przeznaczone 260 mln. zł. To już 16 umowa podpisana na budowę Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego.

Szymon Bafia

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum