×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy Szpital w Olkuszu ma nowoczesny ambulans

Autor: RZX/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 11 grudnia 2017 20:15

Nowy Szpital w Olkuszu otrzymał nowoczesny ambulans dla zespołów ratownictwa medycznego. Środki na zakup karetki przekazał wojewoda małopolski na wniosek Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Nowy Szpital w Olkuszu ma nowoczesny ambulans
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Karetka jest w szpitalu od tygodnia, ale w poniedziałek (11 grudnia) wojewoda małopolski Piotr Ćwik w obecności władz powiatu, zarządu szpitala i pracowników oficjalnie przekazał nowy ambulans do użytku - informuje Marta Pióro, rzecznik Grupy Nowy Szpital.

Nowa karetka to Volkswagen Crafter. Koszt zakupy karetki to prawie 500 tys. zł, z czego prawie 200 tys. to sprzęt niezbędny do ratowania pacjentów w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

- Na wyposażeniu ambulansu znajduje się m.in. urządzenie do automatycznego masażu klatki piersiowej, umożliwiające nieprzerwaną kompresję w czasie transportu aż do przekazania pacjenta do szpitala. Takie urządzenie zastępuje ręce jednego ratownika - mówi Grażyna Walczak, koordynator zespołów ratownictwa medycznego w Nowym Szpitalu w Olkuszu.

Transport pacjentów ułatwi krzesełko kardiologiczne z systemem płozowym, które pozwala na bezpieczne, zarówno dla pacjenta jak i ratownika transportowanie po schodach, bez narażenia na przeciążenia. - To duże udogodnienie w transporcie pacjentów z budynków, które nie posiadają wind - a takich na naszym terenie jest dużo - dodaje.

Ponadto karetka jest wyposażona w nowoczesny defibrylator Lifepak 15, który umożliwia diagnozowanie i monitorowanie funkcji życiowych pacjenta. W karetce znajdują się również: 3 rodzaje noszy (płachta, podbierające, wielozadniowe), deska dla dorosłych, kamizelka KED, kapnometr, materac podciśnieniowy, pompa infuzyjna, pulsoksymetr, respirator, resuscytator, ssak elektryczny, ssak mechaniczny, szyny unieruchamiające, ciśnieniomierz.

Nowy Szpital w Olkuszu dysponuje 4 zespołami ratownictwa medycznego; 2 zespoły specjalistyczne i 2 zespoły podstawowe. Stacjonują one w Olkuszu, Wolbromiu i Hutkach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum