Nowy Sącz: coraz bliżej umowy na budowę Centrum Onkologii

Autor: MAK, WOK/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2010 14:16

15 firm złożyło oferty na budowę Centrum Onkologii w Nowym Sączu oraz nadzór nad tą inwestycją.

Do budowy centrum chciałoby przystąpić 11 firm, a ofertę dotyczącą nadzoru nas przedsięwzięciem przysłały cztery firmy. Przetarg ogłoszony przez Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu przyciągnął oferentów z całego kraju.

Po otwarciu ofert okazało się, że propozycje cenowe są bardzo różne. Najtańsza propozycja opiewa na 25 mln zł, najdroższa na 45 mln zł.

– To dla nas dobra wiadomość, bo oznacza oszczędności, które w przypadku każdej inwestycji są bardzo ważne zwłaszcza, gdy budżet jest napięty tak jak to jest w tym przypadku – komentuje Marcin Rolka, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu.

Wszystkie oferty są obecnie analizowane są pod względem formalno-prawnym. Wyboru oferty można spodziewać się w kwietniu. Jeżeli nikt nie zgłosi żadnego protestu, to jeszcze w tym samym miesiącu powinna zostać podpisana umowa.

Projekt zakłada otwarcie ośrodka liczącego ok. 100 łóżek. Do dyspozycji pacjentów będzie zakład radioterapii oraz oddział chemioterapii, w którym pracować będą wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki. Część przyszłych pracowników centrum od pewnego czasu przechodzi specjalistyczne szkolenia i uzupełnia kwalifikacje.

– Wsparcie finansowe inwestycji, dotyczące wyposażenie przyszłej placówki, obiecało nam Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – mówił podczas lutowej konferencji Rynku Zdrowia Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu.

Niewykluczone więc, że po zakończeniu nowosądeckiej inwestycji, Małopolska stanie się jednym z mocniejszych województw pod względem organizacji leczenia onkologicznego. Tym bardziej, że oprócz krakowskich klinik, z powodzeniem funkcjonuje już w tym regionie Tarnowski Ośrodek Onkologiczny (w strukturze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie).

– W Małopolsce brakowało takiego właśnie terenowego ośrodka. Jeśli powstanie jeszcze Centrum Onkologii w Nowym Sączu, chorzy z woj. małopolskiego będą mieli średnio ok. 50 kilometrów do specjalistycznego ośrodka onkologicznego – powiedział w trakcie konferencji prof. Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego i konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Uruchomienie nowosądeckiego  Centrum Onkologii planowane jest na rok 2013.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum