Nowy SOR i hospicjum gotowe. Zakończył się remont Szpitala Specjalistycznego

Autor: • Źródło: PAP02 grudnia 2022 17:44

Zakończył się trwający od pięciu lat remont Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. W ramach prac rozbudowano SOR, ocieplono ściany i dachy oraz wybudowano hospicjum. Koszt inwestycji wyniósł ponad 25 mln złotych.

Nowy SOR i hospicjum gotowe. Zakończył się remont Szpitala Specjalistycznego
Nowy oddział ratunkowy i hospicjum. Koniec remontu Szpitala Specjalistycznego (Zdj. ilustracyjne) Fot. Shutterstock

 

Nowy oddział ratunkowy i hospicjum. Koniec remontu Szpitala Specjalistycznego

W piątek w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie odbyło się uroczyste zakończenie trzech inwestycji: remontu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, termomodernizacja ścian i dachów oraz przerobienie starej pralni w nowoczesne hospicjum.

Obecny na uroczystości wojewoda pomorski Dariusz Drelich zaznaczył, że kościerski szpital był i będzie bardzo ważnym punktem na mapie, bo to on w czasie pandemii zagwarantował bezpieczeństwo.

- Zawsze mogliśmy liczyć na to, że gdy trzeba było zwiększyć liczbę miejsc dla pacjentów, tu było to możliwe. Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy bez szpitala w Kościerzynie poradzili sobie z tą epidemią  - wskazał.

Kościerski SOR został powiększony o dodatkowe 200 m kw. W ramach prac zmodernizowano oraz przebudowano, a także w pełni dostosowano budynek do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami.

W celu łatwego dostępu do pierwszego piętra oddziału, dobudowana została winda zewnętrzna. Na wysokości podjazdu dla karetek utworzona została sala dekontaminacji służąca do izolacji pacjenta z podejrzeniem choroby zakaźnej.

Po remoncie kościerski SOR dysponuje pocztą pneumatyczną, która umożliwi szybki i bezpieczny transport materiału (np. krwi) pobieranego na oddziale, który następnie będzie mógł błyskawicznie trafić do dalszej diagnostyki.

Więcej łóżek na zmodernizowanym SOR-ze

Dodatkowo, w ramach modernizacji SOR, zwiększona została liczba łóżek krótkotrwałej intensywnej terapii dla pacjentów przywożonych w stanie ciężkim oraz bardzo ciężkim, a liczba stanowisk obserwacyjnych wzrosła do 9.

Oddział został wyposażony w dodatkowy sprzęt np. system ogrzewania lub oziębiania pacjenta, aparat do pomiaru rzutu serca, aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, respirator, lampy operacyjne. Zamontowany został również system przywoływania pacjenta oraz elektroniczny system informacji.

Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, obecna na uroczystości podkreśliła, że SOR stanowi niezwykle ważny oddział w każdym szpitalu.

- Powinien być dobrze wyposażony i przystosowany do potrzeb każdego pacjenta. Realizując inwestycję polegającą na doposażeniu i rozbudowie SOR-u, Szpital w Kościerzynie przystosował przestrzeń oddziału między innymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprawił komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu - podsumowała.

Przebudowa kościerskiego SOR-u kosztowała prawie 6 mln zł, z czego ponad 4,2 mln pochodziły z dofinansowania z Unii Europejskiej.

W ramach piątkowych uroczystości poinformowano również o zakończonej termomodernizacji szpitala. W budynkach zostały docieplone ściany, stropodachy oraz wymieniono wszystkie okna i drzwi.

Dodatkowo zamontowana została instalacja składająca się z paneli fotowoltaicznych o mocy 40 kWp, z których wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby szpitala. Dzięki temu ma nastąpić poprawa efektywności energetycznej szpitalnych budynków, a wykorzystanie energii odnawialnej przyniesie korzyści nie tylko w aspekcie ekonomiczny ale również środowiskowym i społecznym.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk zaznaczył, że w ramach termomodernizacji udało się w sposób znaczący zmienić oblicze kościerskiego szpitala. "Wpisujemy się w ten sposób w politykę kreowaną przez UE odnośnie redukcji emisji co2 i spalin, co ma duże znaczenie" - podkreślił.

Termomodernizacja kosztowała ponad 14,5 mln złotych. Większość pozyskanych środków pochodziła z Unii Europejskiej, samorządu Województwa Pomorskiego oraz budżetu państwa. Ponad 600 tys. to wkład własny szpitala.

Hospicjum powstało w zaadaptowanych pomieszczeniach byłej pralni i kuchni szpitala

W piątek zaprezentowano również hospicjum, które powstało w zaadaptowanych pomieszczeniach byłej pralni i kuchni szpitala. W nowo powstałym hospicjum znajduje się 9 sal dwułóżkowych i 2 sale jednołóżkowe, w tym 7 sal dwułóżkowych mających bezpośredni dostęp do ogrodu zimowego o łącznej powierzchni ponad 60 m2.

Rozmieszczenie pomieszczeń i dostęp do ogrodu zimowego ma zapewnić chorym chwile ukojenia i wytchnienia w otoczeniu zieleni. Rozwiązanie to umożliwi przebywanie w gronie najbliższych w komfortowym otoczeniu. Każdy z pokoi jest wyposażony w nowoczesne łóżka dostosowane do potrzeb pacjentów i wyposażenie umożliwiające rodzinie i bliskim czuwanie przy chorym.

Prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Marzena Mrozek podkreśliła, że pacjenci znajduje się na różnych etapach choroby, ale w sytuacji, gdy jest ona już nieuleczalna i nie można podjąć leczenia przyczynowego - proponuje się opiekę hospicyjną, na którą istnieje ogromne zapotrzebowanie. "Musieliśmy na nie odpowiedzieć i stąd ta inwestycja" - stwierdziła.

- W nowych pomieszczeniach będzie tylko 20 łóżek, co przełoży się na bardzo wysoki komfort dla pacjenta, a to jest w mojej ocenie niezwykle ważne, bo głównym celem opieki paliatywnej jest zapewnienie pacjentowi jak najwyższej jakości życia na danym etapie choroby - oceniła.

Dodała, że jeśli rodzina nie jest już w stanie opiekować się chorym - a przecież tak się zdarza - "to jesteśmy my".

Budowa hospicjum kosztowała ponad 4,8 mln złotych. Dofinansowanie na budowę pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie oraz z gmin i starostw. Ponad 380 tys. to wkład własny szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze