×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Szpitalu im. Marciniaka gotowy

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe27 stycznia 2023 08:21

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym jest już po remoncie. Prace kosztowały 3,5 mln zł. Pierwsi pacjenci na nowym oddziale pojawią się po podpisaniu przez szpital umowy z NFZ.

Nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Szpitalu im. Marciniaka gotowy
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym Fot. Mat. prasowe

 

Nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w Szpitalu im. Marciniaka gotowy

Szpital im. Marciniaka Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej poinformował o zakończeniu remontu pomieszczeń, w których będzie działał nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Projekt został sfinansowany w ramach dotacji samorządu województwa, a prace oraz zakup sprzętu pochłonęły prawie 3,5 mln zł.

Na oddziale są cztery stanowiska intensywnej terapii dla dzieci w różnym wieku - od niemowląt po nastolatki (od 0 do 18 roku życia). Przestrzeń dla pacjentów i personelu medycznego zorganizowano na bazie pomieszczeń wyodrębnionych z Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

- W szpitalu działają dwa oddziały dla dzieci - Oddział Chirurgii Dziecięcej oraz Oddział Neurologii Dziecięcej, które muszą spełniać zasadę kompleksowości leczenia i powinny mieć zagwarantowany dostęp do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej - podkreślają przedstawiciele lecznicy.

  - Nasz oddział zabezpieczy pod względem intensywnej terapii wszystkie dzieci leczone w tym szpitalu. Mamy tu dwa oddziały dedykowane małym pacjentom. Chirurgię, gdzie przeprowadza się rocznie kilka tysięcy zabiegów, w tym skomplikowane procedury onkologiczne oraz neurologię dziecięcą, gdzie regularnie przyjmowane są dzieci z najcięższymi postaciami chorób układu nerwowego. Anestezjolodzy z naszego zespołu znieczulają także dzieci do procedur przeprowadzanych na bloku operacyjnym oraz w pracowniach diagnostycznych, w tym znieczulenia do rezonansu magnetycznego czy angiografii - wyjaśnia Jarosław Majda, anestezjolog szef nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej.

Anestezjolodzy dziecięcy będą również współpracować z innymi oddziałami, na których zdarzają się mali pacjenci – np. z neurochirurgią, ortopedią, chirurgią plastyczną.

 - Uruchamiamy oddział, który odpowie na potrzeby pacjentów nie tylko naszego szpitala, ale także całego regionu. Zwiększenie dostępności łóżek intensywnej terapii dziecięcej podnosi poziom bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej i mam nadzieję, że poprzez nasze działania mamy w tym również udział. Warto dodać, że w szpitalu funkcjonuje Centrum Urazowe dla Dzieci – CUD, które zajmuje się leczeniem pacjentów wymagających interdyscyplinarnej opieki, w tym intensywnej terapii - zwraca uwagę Katarzyna Kapuścińska, dyrektor naczelna szpitala im. Marciniaka. 

Aktualnie mali pacjenci - wymagający intensywnej opieki - są hospitalizowani w wydzielonych salach na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (dla dorosłych).

- Pierwsi pacjenci na nowym oddziale pojawią się już wkrótce (po podpisaniu przez szpital umowy z NFZ). Jego uroczyste otwarcie planujemy w marcu -dodają przedstawiciele lecznicy.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze