Nowoczesny tomograf trafi do szpitala we Włocławku

Autor: Gazeta Pomorska, IB/Rynek Zdrowia • • 29 września 2009 10:25

Szpital Wojewódzki we Włocławku kupi nowoczesny tomograf. W ub. r. zakończyło żywot urządzenie służące lecznicy przez kilkanaście lat i od tego czasu pacjentów trzeba wozić na badania do innej lecznicy.

Ponieważ naprawa sprzętu okazała się nieopłacalna, a szpital nie miał pieniędzy na zakup nowego tomografu, dyrekcja zawarła umowę z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej "Diagmed" i tam przewozi chorych na badania diagnostyczne do pracowni tomograficznej. Takich kursów jest po kilka dziennie. Wszystko razem sporo kosztuje.

Transportowani do NZOZ-u są także pacjenci w ciążkim stanie, po wypadkach, z urazami wielonarządowymi.

– To zawsze wiąże się z ryzykiem – mówi Gazecie Pomorskiej Stefan Kwiatkowski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. – Dlatego pacjentów w ciężkim stanie przewozimy karetką reanimacyjną.

Wiadomo już, że nowy tomograf dla szpitala zostanie kupiony. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał na ten cel 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostaje rozstrzygnięcie przetargu. Pierwszy został unieważniony, drugi już się odbył. Jeśli nie zostanie oprotestowany, urządzenie trafi do lecznicy za 2-3 miesiące. Pracownia tomograficzna już czeka.

– Stary tomograf znajdował się w odległości około 40 m od SOR, więc zimą woziliśmy pacjentów karetką – przypomina w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl dyrektor Kwiatkowski. – Obecnie nowa pracownia znajdzie się tuż przy SOR. Będzie nareszcie tak, jak powinno to wyglądać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum