Nowa siedziba NFZ w Kielcach za 57 mln zł. Budowa ruszy jesienią WIZUALIZACJE

Autor: Szymon Bijak • Źródło: NFZ, PAP, Rynek Zdrowia31 lipca 2022 18:20

Jesienią tego roku ruszy budowa nowej siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. Wykonawca złożył już wniosek o wydanie warunków pozwolenia na budowę. Trwają jeszcze prace projektowe. Koszt inwestycji to niecałe 57 mln zł.

  • Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ doczeka się nowej i nowoczesnej siedziby. Umowa na budowę gmachu została podpisana pod koniec marca tego roku. Jesienią mają ruszyć prace
  • Wykonawca złożył już wniosek o wydanie warunków pozwolenia na budowę. Trwają jeszcze prace projektowe 
  • Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek przy ul. Langiewicza w Kielcach zostanie oddany do użytku w połowie 2024 roku 
  • - Jest to inwestycja, która poprawi komfort nie tylko pracowników, ale przede wszystkim pacjentów. Obecna siedziba przy ul. Jana Pawła II w Kielcach traci stopniowo swoją funkcjonalność - podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik prasowy ŚOW NFZ

Budowa nowej siedziby NFZ w Kielcach. Umowa z wykonawcą podpisana 

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia będzie miał nową siedzibę. Umowa na budowę została podpisana pod koniec marca tego roku. 

- Jest to inwestycja, która poprawi komfort nie tylko pracowników, ale przede wszystkim pacjentów. Obecna siedziba przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach traci stopniowo swoją funkcjonalność - podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik prasowy ŚOW NFZ. 

Wystarczy przypomnieć, że oddział mieści się w czterech budynkach, a tylko ten główny należy do Funduszu.

- Za wynajem pozostałych pomieszczeń oddział musi płacić. Jest to też duża uciążliwość w bezpośredniej komunikacji między wydziałami - wyjaśnia Szczepanek. 

Sam budynek jest ponadto zabytkowy, co oznacza, że nie można w nim przeprowadzić generalnego remontu. Ponadto pacjenci narzekają na brak miejsc parkingowych. Obecna siedziba nie jest także w wystarczającym stopniu dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Obecna siedziba oddziału NFZ w Świętokrzyskim. Fot. mat. NFZ

Obecna siedziba oddziału NFZ w Świętokrzyskim. Fot. mat. NFZ
Obecna siedziba oddziału NFZ w Świętokrzyskim. Fot. mat. NFZ

Nowy gmach NFZ powstanie przy ul. Langiewicza. Inwestycję planowano już od lat 

Nowa siedziba NFZ w Kielcach ma powstać przy ul. Langiewicza (na działce, gdzie w przeszłości mieścił się szpital dziecięcy). Należy również wspomnieć, że ta inwestycja planowana była już od wielu lat.

Biurowiec - jak to było zapowiadane - miał pierwotnie stanąć przy ul. Wrzosowej. W tym miejscu trwa jednak obecnie budowa kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.

Sondowano także możliwość stworzenia budynku przy ul. Karczówkowskiej w pobliżu Ogrodu Botanicznego, Do tego również nie doszło. Wpływ na to miał protest mieszkańców. 

"To będzie nowoczesny i funkcjonalny budynek"

Wiadomo już, że nowy obiekt będzie się składać z siedmiokondygnacyjnej części biurowej, a także dwukondygnacyjnego segmentu przeznaczonego dla petentów. Do dyspozycji pracowników i pacjentów zostanie przygotowanych 140 miejsc parkingowych, w tym 15 dla osób niepełnosprawnych. 

Wykonawca inwestycji na realizację projektu ma 26 miesięcy od czasu podpisania umowy.   Koszt całości - w trybie zaprojektuj i wybuduj - to ok. 56,8 mln złotych.

- Budowa będzie finansowana z Funduszu Inwestycyjnego Centrali NFZ, a jest to możliwe dzięki pozytywnej decyzji Rady Funduszu, która nastąpiła po akceptacji wniosku dyrekcji Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przez prezesa NFZ - informuje rzecznik prasowy ŚOW NFZ.

Pierwsze prace budowlane powinny ruszyć jesienią. Obecnie trwa natomiast etap kompletowania dokumentacji.

- Firma przygotowuje i składa niezbędną dokumentację - do Urzędu Miasta w Kielcach już wpłynął wniosek o wydanie warunków pozwolenia na budowę. Są już także uzgodnienia z Miejskim Zarządem Dróg w Kielcach dotyczące wjazdów i wyjazdów z przyszłej siedziby. Trwają też prace projektowe. Natomiast pierwsze prace budowlane powinny ruszyć jesienią - dodaje Szczepanek. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum