Nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 14:45

Samorząd województwa dolnośląskiego przekazał w poniedziałek (30 września) działkę pod budowę nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. Do końca 2014 r. ma powstać tam nowoczesne laboratorium, a w 2015 r. ma rozpocząć się budowa nowego szpitala.

Nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych (DCTK) z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku powstanie w bezpośredniej okolicy Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu, którego budowa ma się zakończyć w 2014 r. Oba obiekty powstaną w zachodniej części miasta w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że poszukiwania nowej siedziby dla DCTK trwały od lat. - W końcu udało się pozyskać działkę przy nowo budowanym szpitalu i zapewnić finansowanie pierwszego etapu budowy siedziby placówki - mówił Jurkowalniec podczas konferencji prasowej.

W pierwszym etapie inwestycji powstanie nowoczesne laboratorium, którego budowa będzie kosztowała 8,7 mln zł. Obiekt powstanie do końca 2014 r. Na inwestycję pozyskano 2,8 mln zł ze środków unijnych. Laboratorium będzie funkcjonowało pod nazwą "Pracownia Propagacji i Modyfikacji Komórek Macierzystych".

Będą tam prowadzone prace nad przygotowaniem komórek do transplantacji.

- Rozwiązania przez nas stosowane pozwalają na poziomie jednej cegiełki genu opisać zgodność między dawcą a biorcą - mówił szef DCTK prof. Andrzej Lange. Profesor poinformował, że w nowej placówce będą wdrażane m.in. procedury przeszczepiania komórek macierzystych wątroby.

Drugi etap inwestycji, który rozpocznie się w 2015 r., zakłada budowę szpitala. Dzięki nowej placówce DCTK zwiększy liczbę przyjęć pacjentów oraz poszerzy zakres wykonywanych czynności w zakresie hematologii, transplantologii, immunologii i medycyny regeneracyjnej. Szacunkowy koszt budowy nowego szpitala to ponad 42 mln zł.

DCTK to renomowany ośrodek specjalizujący się przede wszystkim w leczeniu nowotworów krwi. Placówka jest najdłużej działającą w Polsce instytucją przeszczepiającą komórki krwiotwórcze. Do sierpnia 2013 r. wykonano 1057 przeszczepień u dzieci i dorosłych w pełnym zakresie leczenia chorób nowotworowych krwi, jak i wrodzonych niedoborów odporności i anemii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum