Nowa siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Śląskim otwarta

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP13 lipca 2022 06:15

Cieszyński Szpital Śląski zakończył modernizację jednego z pawilonów i zlokalizował w nim nową siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP), które w placówce działa od czterech lat. We wtorek nastąpiło oficjalne otwarcie. Koszt inwestycji wyniósł 6,8 mln zł.

 

Nowa siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Śląskim otwarta

- Dbałość o zdrowie psychiczne mieszkańców powiatu cieszyńskiego, szczególnie w obecnych czasach, jest dla naszej placówki niezwykle istotną kwestią. Dotychczas lokalizacja Centrum była rozproszona. (…) Obecnie, w nowej lokalizacji, w jednym miejscu, pacjenci mają dostęp do bezpłatnych, kompleksowych świadczeń. (...) Pozwala to na wielokierunkową diagnostykę - powiedział dyrektor szpitala Czesław Płygawko.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek stwierdził, że "nowy ośrodek wpisuje się w potrzeby dzisiejszego świata" i ocenił, że wszystkie inwestycje realizowane w cieszyńskim szpitalu mają ogromne znaczenie.

- To, że mieszkańcy ziemi cieszyńskiej mają możliwość uzyskania pomocy, to jest wasza praca, oddanie i empatia  - mówił zwracając się do zespołu placówki.

Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w 2018 r. w ramach przygotowanego w resorcie zdrowia pilotażowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. To jedna z czterech takich placówek w Śląskiem i 44 w Polsce. Pod koniec 2020 r. rozpoczęła się przebudowa jednego z pawilonów kompleksu szpitalnego, by zlokalizować w nim siedzibę Centrum. Inwestycja - prace budowlane i wyposażenie - kosztowała 6,8 mln zł. Sfinansowana została z pieniędzy szpitala.

Dyrektor Płygawko powiedział, że cieszyńska lecznica odbiega od stereotypu powiatowej placówki.

- To jest szpital, który z własnych funduszy przeprowadza inwestycje; szpital, który zbilansował się za ubiegły rok, co jest ewenementem; szpital, który stara się swoje problemy sam rozwiązywać - podkreślił.

Kompleksowy remont za 6,8 mln zł

Wicedyrektor cieszyńskiej placówki Adam Śliż powiedział, że lecznicy udało się przeprowadzić modernizację zanim zaczęły rosnąć ceny materiałów oraz usług remontowo-budowlanych.

Remont był kompleksowy. Objął także adaptację pomieszczeń i ich wyposażenie. W nowej siedzibie CZP są m.in. sale terapeutyczne i zajęciowe do muzykoterapii, zajęć manualnych oraz terapii indywidualnej i grupowej. W budynku jest kuchnia dla pacjentów i kadry, gdzie mogą wspólnie przygotowywać posiłki. Pomieszczenia są wygłuszone, a ich kolorystyka była konsultowana z zespołem Centrum.

Dyrektor CZP, specjalista psychiatrii Andrzej Kłoda podał, że program pilotażowy realizowany w placówce adresowany jest do blisko 150 tys. dorosłych mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. "Bierzemy odpowiedzialność za leczenie, diagnozę oraz opiekę nad mieszkańcami, którzy potrzebują profesjonalnej pomocy w problemach psychicznych" - powiedział. W ramach Centrum funkcjonuje całodobowy oddział psychiatryczny z izbą przyjęć, a także oddział dzienny, poradnia zdrowia psychicznego, punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny oraz zespół leczenia środowiskowego.

Dyrektor Płygawko zaznaczył, że po zlokalizowaniu CZP w zmodernizowanym budynku, szpital skupi się obecnie nad rozwojem psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.

- W ubiegłym roku utworzyliśmy poradnię dla tej wrażliwej grupy pacjentów - przypomniał.

Szef Centrum Andrzej Kłoda wskazał, że obecnie ok. 40 proc. Polaków zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami natury emocjonalnej. Skalę problemu pogłębiła pandemia, a także wydarzenia ostatnich miesięcy, które związane są z wojną na Ukrainie. "Do tego dochodzi pęd życia, stres, problemy rodzinne. (…) Potrzeba pomocy jest ogromna" - podkreślił.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum