JJ/Rynek Zdrowia | 30-11-2009 11:45

Nowa Sól: sposób na nowoczesność - planowe i systematyczne inwestycje

Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli zyska dwa gruntownie odnowione oddziały, które spełnią wszystkie normy obowiązujące w Unii Europejskiej.

Spełniając wymagania norm unijnych, unowocześnia się nie tylko wyposażenie medyczne...

Oddział intensywnej terapii i radiologiczny są w trakcie remontu, który jest na ukończeniu. Niezbędny w nich drogi sprzęt, gromadzony jest od dwóch lat. Lada dzień do użytku zostanie oddana ostatnia pracownia. Jedna pracownia radiologiczna już pracuje. Druga ma zacząć przyjmować pacjentów na początku grudnia, podobnie jak pracownia ultrasonograficzna.

– Tak się składa, że nasz szpital nie jest beneficjantem dużych środków unijnych. Jednak mimo tego, co roku, inwestujemy sporo w nasz szpital. Mamy szczegółowo zaplanowany zakres koniecznych inwestycji i realizujemy je bardzo konsekwentnie i z dużą determinacją. Cieszymy się ogromnie z tego, że otrzymaliśmy z pieniędzy unijnych 1 mln zł na radiologię, ale w sumie inwestujemy w nią kilkanaście milionów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor szpitala Bożena Osińska. – Ponieważ o pieniądze na inwestycje jest bardzo trudno, zdobywamy je w każdy możliwy sposób. Kupujemy sprzęt na raty, zaciągamy kredyty, zbieramy złotówkę do złotówki.

Szpital zakupił trzy analogowe aparaty rentgenodiagnostyczne, tzw. ramię C, oraz aparat przewoźny Cały ten sprzęt jest ucyfrowiany. Jak podkreśla dyrektor szpitala, to ucyfrowienie sprzętu, aby spiąć je w cały system cyfrowy szpitala, kosztowało placówkę połowę tego ile wynosi koszt zakupu samego sprzętu.

 – Nie zdecydowaliśmy się na zakup cyfrowych aparatów z tego względu, że te analogowe mają szerszy zakres działania i są bardziej efektywne – stwierdza dyrektor Osińska.

Uzupełnieniem 64-rzędowego tomografu komputerowego, który zakupił w tym roku szpital, ma być przyszłoroczna inwestycja w rezonans, który będzie ostatnim elementem kompletnego wyposażenia pracowni radiologicznych. Na czerwiec przyszłego roku planowane jest zakończenie inwestycji. Zakupy sprzętowe oraz modernizacja oddziału, w okresie dwuletnim, wyniesie ok. 15 mln złotych.

Drugim zadaniem, i obciążającym finansowo szpital od pewnego już czasu jest adaptacja i modernizacja bazy pod zmianę lokalizacji oddziału intensywnej terapii medycznej.

– Mam nadzieję, że w okolicach czerwca będziemy wprowadzać się do nowych pomieszczeń. Ponieważ wszystko to również robimy z własnych środków, to cały 2009 rok poświęciliśmy na zakupy celem wymiany sprzętu dla intensywnej terapii medycznej. Mamy już 10 stanowisk, łóżka, respiratory, kardiomonitory, ssaki, pulsoksymetry, pompy infuzyjne... Musimy robić wszystkie te zakupy systematycznie i planowo przez dłuższy okres czasu, bo tylko w ten sposób nam się uda wszystkie plany i zamierzenia zrealizować – podsumowuje dyrektor szpitala.