Niepełnosprawni w muzeum: eksperci ze Szkocji szkolą muzealników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2009 14:38

W ramach dwudniowego szkolenia, w którym uczestniczy 35 muzealników z całej Polski, odbędą się zajęcia teoretyczne, m.in. wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty, podczas których uczestnicy zobaczą m.in. jak pracownicy muzeum w Stalowej Woli oprowadzają osoby niepełnosprawne. Zajęcia praktyczne i teoretyczne poprowadzą eksperci z Polski i Szkocji.

Projekt realizowany przez stalowowolskie muzeum obejmuje organizację cyklu ogólnopolskich szkoleń z zakresu obsługi gości niepełnosprawnych oraz wdrażanie nowoczesnych programów edukacyjnych, skierowanych do osób z dysfunkcją wzroku, słuchu, ruchu i niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzący szkolenie uczą muzealników m.in., że każda niepełnosprawność jest odmienna i wymaga innych rozwiązań, że każdy ze zwiedzających placówki muzealne ma inne potrzeby, zainteresowania, zdolności i ograniczenia.

Zdaniem jednego ze szkoleniowców, Tomasza Wasielewskiego, który sam jest niepełnosprawny ruchowo, konieczna jest przede wszystkim zmiana mentalności muzealników i decydentów, a w jej konsekwencji znikną problemy np. architektoniczne.

– Trzeba pokazywać dobre wzorce, a takim jest muzeum w Stalowej Woli. Choć wiadomo, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale jest szansa, że coś się zmieni. Uczestnicy szkolenia wyjadą stąd i wrócą do siebie. Ich zadaniem będzie wdrażanie w swoich placówkach pomysłów i rozwiązań, które są przyjazne gościom niepełnosprawnym, a które mogą zobaczyć w Stalowej Woli.

Zauważył także, że podczas szkolenia będzie uświadamiał uczestnikom, iż przystosowanie placówki dla gości niepełnosprawnych ma nie tylko aspekt społeczny, ale też ekonomiczny.

– To też jest rynek, to też są pieniądze, może nie duże, ale tu też można zarobić.

Jak poinformowała dyrektor muzeum Lucyna Mizera program szkoleń przygotowano w oparciu o własne badania ankietowe przeprowadzone w polskich muzeach.

Stalowowolskie muzeum od 2007 roku realizuje pierwszy w Polsce nowatorski program edukacyjny "Dostępne Muzeum". W jego ramach działa także od dwóch lat "Galeria przez Dotyk", skierowana głównie do osób niewidzących i niedowidzących, której zwiedzanie polega na dotykaniu eksponatów. Opisy do nich są w formie dźwiękowej oraz napisane pismem Braille'a. Dla tych zwiedzających stworzono też kompleksowy system informacji wykonany wielkim drukiem lub w brajlu.

Osoby niesłyszące i niedosłyszące mają w muzeum zapewnioną obsługę w języku migowym. Na stronie internetowej zamieszczono filmy z ekspozycji stałych, przetłumaczone na język migowy. Dla gości muzeum niepełnosprawnych intelektualnie prowadzone są zajęcia zespołowe, lekcje muzealne i warsztaty artystyczne.

Ponadto w placówce zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, zainstalowano platformę samobieżną, w salach ekspozycyjnych i edukacyjnych zlikwidowano progi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum