Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach: miliony na sztuczną inteligencję, laboratoria i biobank

Autor: DK, PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2021 17:51

27 mln zł na stworzenie repozytorium genetycznego nowotworów i modernizację biobanku otrzyma Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach: miliony na sztuczną inteligencję, laboratoria i biobank
W ramach projektu w Gliwicach za fundusze unijne powstanie m.in. Laboratorium Genomu Onkologicznego. Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)
  • Głównym celem projektu jest stworzenie platformy MOSAIC, umożliwiającej stosowanie sztucznej inteligencji do prowadzenia nowatorskich badań
  • W ramach projektu w gliwickim instytucie powstanie nowoczesny biobank, Laboratorium Genomu Onkologicznego oraz Laboratorium Analiz Polimorfizmów
  • Wartość całkowita projektu to blisko 230 mln zł, z czego Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach otrzyma blisko 27 mln zł.

Gliwicki ośrodek jest jednym z realizatorów projektu "ECBiG - Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki MOSAIC", którego liderem jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania, a partnerami - Politechnika Poznańska i Narodowy Instytut Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy.

Rozwój diagnostyki molekularnej

Projekt zostanie zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jego całkowita to blisko 230 mln zł, z czego Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach otrzyma blisko 27 mln zł.

- Głównym celem projektu jest stworzenie unikatowej platformy MOSAIC, umożliwiającej stosowanie sztucznej inteligencji do prowadzenia nowatorskich badań integrujących wielowymiarowe dane biomedyczne i kliniczne dla uzyskania nowej wiedzy i narzędzi na potrzeby powszechnie dostępnej, spersonalizowanej profilaktyki, diagnostyki i terapii medycznej - wyjaśniła we wtorek kierowniczka Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska.

- Udział Instytutu w projekcie pozwoli na rozwój nowatorskiej diagnostyki molekularnej wykorzystywanej w procesie leczenia pacjentów onkologicznych - dodała.

Laboratoria i biobank

W ramach projektu w gliwickim instytucie powstanie nowoczesny biobank, spełniający najwyższe, światowe standardy pobierania, przechowywania i udostępniania materiału biologicznego pozyskiwanego od chorych na nowotwory złośliwe. Wymaga to jednak adaptacji pomieszczeń, przygotowania instalacji monitorującej zamrażarki głębokiego mrożenia oraz wyposażenia w niezbędny sprzęt.

W ramach projektu w Gliwicach powstanie również Laboratorium Genomu Onkologicznego, którym kierować będzie dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska. Trzeba je wyposażyć w sekwenator średniej przepustowości, serwery przechowujące dane oraz aparaty do automatycznego wykonania reakcji.

W planach jest również stworzenie Laboratorium Analiz Polimorfizmów, w którym oceniane będą warianty tego samego genu, czyli polimorfizmy pojedynczego nukleotydu oraz ich związek z odpowiedzią na zastosowane leczenie. Niezbędne prace i zakupy zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z dofinansowania przyznanego Narodowemu Instytutowi Onkologii w Gliwicach w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

- Tego typu inwestycje pozwolą nam dorównać kroku najlepszym światowym ośrodkom onkologicznym, albowiem w niedalekiej przyszłości leczenie onkologiczne będzie dobierane "na miarę" indywidualnego pacjenta. Standardy leczenia konkretnych histologicznych typów nowotworów, oparte o wieloletnie doświadczenie pochodzące z obserwacji setek i tysięcy podobnych chorych, ustąpią miejsca spersonalizowanej recepturze różnorodnych terapii ukierunkowanych nie - jak to ma miejsce dziś - na jeden wybrany cel, lecz na wiele z nich - podsumowuje dyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach prof. Krzysztof Składowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum