Najstarszy zachowany szpital w Polsce ma być ponownie otwarty

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2017 10:41

Szpital św. Ducha w Bieczu (Małopolskie) jest najstarszym zachowanym w Polsce szpitalem i jedynym przykładem budownictwa szpitalnego związanego z królową Jadwigą. Zbudowany w roku 1399 obiekt ma zostać ponownie otwarty - jest w trakcie pozyskiwanie pozwolenia na budowę.

Najstarszy zachowany szpital w Polsce ma być ponownie otwarty
Fot. archiwum

Pierwotnie główną funkcją szpitala była pomoc najuboższym. Te zadania realizowano aż do roku 1950. Później budynek został opuszczony i popadł w ruinę.

Obecnie prawnym właścicielem obiektu jest Fundacja na rzecz Szpitala Ubogich w Bieczu. W 2016 r. gmina Biecz przekazała fundacji dotację w wys. 115 tys. zł na opracowanie dokumentacji budowlano-konserwatorskiej elewacji szpitala i wykonanie części prac. 

Projekt wsparło również - kwotą ponad 86 tys. zł - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatecznie w roku 2016 za sumę ponad 139 tys. zł zrealizowano prace konserwatorskie i opracowano dokumentację całego budynku.

Jak informuje Rzeczpospolita, na tej podstawie będzie można zmienić przeznaczenie szpitala, tak by znalazł się w nim ośrodek wsparcia dla niepełnosprawnych, szkoła muzyczna, a piwnice mogły pełnić funkcje turystyczne, gdzie odwiedzający poznają m.in. historię szpitala.

Jak ocenia Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza, potrzeba na to 3 mln zł.

Projekt już uzyskał pozwolenie konserwatorskie, a obecnie trwa procedura pozyskiwania pozwolenia na budowę. Sfinansowanie przedsięwzięcia planowane jest w ramach regionalnego programu operacyjnego. Gmina ma zamiar złożyć wnioski o pieniądze razem z fundacją.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum