NIK o inwestycjach budowlanych dotyczących dużych szpitali

Autor: NIK/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2016 08:56

NIK przedstawiła raport z kontroli wieloletnich programów budowlanych. Z 47 realizowanych obecnie programów NIK skontrolowała siedem - z obszaru szkolnictwa wyższego i ochrony zdrowia. Kontrolujący ocenili pozytywnie przygotowanie inwestycji, gorzej ich terminową realizację.

NIK o inwestycjach budowlanych dotyczących dużych szpitali
Kontrolujący ocenili pozytywnie przygotowanie inwestycji, gorzej ich terminową realizację. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

NIK zauważa poprawę w realizacji wieloletnich programów z zakresu inwestycji budowlanych. Inwestorzy posiadali kompletną i aktualną dokumentację inwestycji, w tym programy inwestycji, dokumentację projektową i pozwolenia na budowę, a wykonawców robót budowlanych wybierano zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.

Na realizację programów zapisano konkretne środki budżetowe do wykorzystania w poszczególnych latach, co z kolei narzucało pewien rygor inwestycyjny. Jednak z tym inwestorzy najczęściej sobie nie radzili.

Oprócz pozytywnie ocenionych pod względem terminowości przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz przebudowy i rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku realizacja pozostałych skontrolowanych programów powinna zostać zakończona - zgodnie z pierwotnie planowanymi terminami - do końca 2014 r. Niestety programy były realizowane przewlekle, a daty ich zakończenia zmieniane.

NIK zauważa też jednak, że obiekty, które powstały w ramach niektórych inwestycje i na które wydano znaczne środki, nie są w pełni wykorzystane.

Np. dla programu rozbudowy i przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy - zdaniem NIK - nieprawidłowo oszacowano możliwości pełnego wykorzystania obiektu. Mimo zakończenia części inwestycji i przekazania obiektów do użytku, ich użytkowanie nie przyniosło oczekiwanych korzyści ekonomicznych.

Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy nie był na razie w pełni wykorzystywany m.in. z powodu niskiej wartości kontraktów zawartych na lata 2012-2016 z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Mimo starań podejmowanych przez szpital limitu świadczeń z NFZ nie udało się zwiększyć. 

Większość inwestorów nie dysponowała środkami własnymi na sfinansowanie realizacji programów wieloletnich i wykorzystywała środki przyznane z budżetu państwa. Do czasu zakończenia kontroli nie wskazano ostatecznie źródeł finansowania programu wieloletniego budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim na kwotę ponad 176 mln zł, a dla programu budowy Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kwotę ponad 61 mln zł.

Najmniej zapisanych środków, tylko nieco ponad 2 proc., uruchomiono na budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków - Prokocim. Formalnie inwestycja ta została rozpoczęta w 2006 r. i miała trwać do 2012r., jednak termin jej zakończenia zmieniano dwukrotnie: najpierw do 2014 r., obecnie - 2019 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum