×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo ogłosiło kolejne konkursy w ramach NSO. Przedmiotem mammografy i brachyterapia

Autor: oprac. KM • Źródło: Ministerstwo Zdrowia02 marca 2023 14:30

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło dwa kolejne konkursy ofert na wybór realizatorów zadania Narodowej Strategii Onkologicznej. To już kolejne spośród siedmiu, które mają zostać ogłoszone do końca 2024 roku.

Ministerstwo ogłosiło kolejne konkursy w ramach NSO. Przedmiotem mammografy i brachyterapia
W ramach konkursu minister zdrowia pokryje koszt zakupu sprzętów. Fot. Shutterstock
 • Minister zdrowia ogłosił dwa kolejne w tym roku konkursy na wybór realizatorów zadań Narodowej Strategii Onkologicznej
 • Przypomnijmy: wcześniej zostały ogłoszone nabory do konkursów "Doposażenie zakładów radioterapii – wymiana akceleratorów" i "Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej – wymiana aparatów PET"
 • Ogłoszenia zostały opublikowane na stronie Narodowej Strategii Onkologicznej

Konkursy Ministerstwa Zdrowia: mammografy i brachyterapia

Ministerstwo Zdrowia 27 lutego ogłosiło dwa kolejne konkursy w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.

Pierwszy z nich to "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy". Celem zadania, jak podkreśla resort w ogłoszeniu, jest "dążenie do zapewnienia dostępu do najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych przez wymianę wyeksploatowanych mammografów analogowych lub ucyfrowionych na nowe aparaty cyfrowe dedykowane do pracowni stacjonarnych lub mobilnych podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawartej z publicznym płatnikiem, w tym w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Programu profilaktyki raka piersi".

Podano także zakres finansowania. Zgodnie z ogłoszeniem finansowany jest jedynie koszt zakupu mammografów cyfrowych. Maksymalna kwota, o jaką można wnioskować, to 650 tys. zł na jeden mammograf cyfrowy.

Jednocześnie, jak zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia, wysokość przyznanych środków finansowych może być niższa, niż wnioskowana w ofercie konkursowej, w zależności od kwoty wnioskowanego finansowania i liczby złożonych ofert.

W drugim konkursie - "Doposażenie zakładów radioterapii - wymiana aparatów HDR do brachyterapii" - minister zdrowia sfinansuje koszt zakupu  aparatów HDR do brachyterapii, bez konieczności wnoszenia przez realizatora wkładu własnego.

Maksymalna kwota, o jaką można wnioskować to 3 mln zł na jeden aparat HDR do brachyterapii rocznie. Pojedyncza placówka może złożyć jedną ofertę na dofinansowanie zakupu maksymalnie dwóch aparatów HDR do brachyterapii (po jednym w 2023 r. i w 2024 r.), wyłącznie celem wymiany użytkowanych aparatów HDR do brachyterapii.

 

Trzy konkursy jeszcze zostaną ogłoszone

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program wieloletni na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Strategia została przyjęta przez Radę Ministrów w drodze uchwały.

Celem nadrzędnym NSO jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, a także zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach oraz poprawa jakości życia w trakcie i po ukończonym leczeniu. Realizacja Narodowej Strategii Onkologicznej umożliwia odwrócenie niekorzystnych trendów takich jak fragmentacja opieki, rozproszenie świadczeń i ośrodków onkologicznych, które dotychczas wpływały na jakość leczenia onkologicznego, a co za tym idzie, zwiększa szanse pacjentów na wyjście z choroby nowotworowej.

Konkursy, które jeszcze ma ogłosić Ministerstwo Zdrowia w ramach NSO to:

 • „Doposażenie zakładów radioterapii” – zakup systemów planowania radioterapii, doposażenie stacji planowania (w tym zakup nowych wersji) oraz doposażenie akceleratorów na lata 2023 - 2024,
 • „Zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca dla pneumonologii”
  na lata 2023 - 2024
 • „Zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca dla torakochirurgii”
  na lata 2023 - 2024”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum