×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo Zdrowia "domyka reformę SOR-ów" i ogłasza konkurs. W puli 750 mln zł na inwestycje

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia27 stycznia 2023 12:15

750 mln zł to całkowita kwota, jaką Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na ogłoszony 27 stycznia konkurs dla szpitalnych oddziałów ratunkowych. Za miesiąc będzie można złożyć pierwsze wnioski. - Komunikujemy to, by ten miesiąc był czasem na przygotowanie wniosku na środki z Funduszu Medycznego - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Ministerstwo Zdrowia "domyka reformę SOR-ów" i ogłasza konkurs. W puli 750 mln zł na inwestycje
Minister zdrowia Adam Niedzielski, Fot. PAP/Tomasz Gzell
  •  Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia ogłosili 27 stycznia konkurs na modernizację i doposażenie SOR-ów i współpracujących z nimi pracowni diagnostycznych
  • Na ten cel przeznaczono 750 mln zł. Minimalna wartość projektu w konkursie to 2 mln zł, a maksymalna jeden oddział może zdobyć do 15 mln zł dofinansowania 
  • - Konkurs domyka, jeśli można tak powiedzieć, bezpośredni system reformowania SOR-u - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Konkurs, który ma domykać reformę SOR-ów

- Dzisiaj ogłaszamy konkurs, który dotyczy infrastruktury, który domyka, jeśli można tak powiedzieć, bezpośredni system reformowania SOR-u - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski 27 stycznia podczas konferencji prasowej o dodatkowych nakładach na szpitalne oddziały ratunkowe.

- Oprócz działań bezpośrednich ukierunkowanych na szpitalne oddziały ratunkowe wykonaliśmy działania optymalizacyjne, które też mają pacjentów odciągnąć bezpośrednio z wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym - dodał minister i wyjaśnił, że odnotowane zostało zjawisko nadmiarowego wystawiania skierowań na SOR ze strony podstawowej opieki zdrowotnej.

- Cofnęliśmy tę możliwość, jest w tej chwili tylko możliwość kierowania na odpowiednie oddziały szpitalne. Pacjent, który będzie kierowany na te oddziały jest wtedy przyjmowany zupełnie inaczej: w trybie planowym, a nie w trybie, który jest charakterystyczny dla szpitalnego oddziału ratunkowego - zaznaczył Niedzielski.

750 mln zł na inwestycje na oddziałach ratunkowych

- Dzisiejszy dzień ma dość przełomowy charakter, jeśli mówimy o wsparciu szpitalnych oddziałów ratunkowych. Nie można tutaj zapomnieć o tym, że jest to pierwszy konkurs z Funduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych, czyli czwartego subfunduszu w ramach Funduszu Medycznego, inicjatywy powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Należy tutaj zaznaczyć bardzo dobitnie, że ten konkurs, który jest dedykowany wszystkim placówkom, które posiadają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług związanych ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, ma mieć wymiar w szczególności związany z przebudową, modernizacją i adaptacją tych oddziałów, ale nie tylko, dlatego, że równie istotny w ramach wsparcia tymi środkami będzie wymiar związany z diagnostyką - podkreślił wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

- Również w ramach konkursu potencjalni przyszli beneficjenci będą mogli ubiegać się o wsparcie w zakresie wyposażenia z pracowniami diagnostycznymi, które współpracują z SOR-ami - dodał.

- Minimalna alokacja na konkretny projekt to są 2 miliony złotych maksymalna to 15 milionów. 750 milionów złotych całościowo w ujęciu ogólnopolskim to są naprawdę potężne i istotne środki, które wesprą ten szczególnie newralgiczny obszar - mam tutaj na myśli w szczególności charakter szpitalny oddziałów ratunkowych, które są tym miejscem w szpitalu, które funkcjonuje 24 godziny, 7 dni w tygodniu, bez żadnych przerw technicznych. W związku z powyższym amortyzacja tego sprzętu, amortyzacja tej infrastruktury ma znacząco wyższy wymiar względem innych tego typu sprzętów czy reszty infrastruktury w podmiotach leczniczych - zaznaczył Martyniak.

Nawet 30 proc. SOR-ów skorzysta

- Bardzo się cieszę, że konkurs obejmuje również pracownię diagnostyczne, które przy SOR-ach się znajdują, bo szybsze rozpoznanie umożliwi szybsze leczenie i to jest szalenie ważne, ale cieszy mnie również to, że oprócz tego, że finansujemy modernizację SOR-ów, z której ma szansę skorzystać 20 do 30 proc. polskich SOR-ów - tak szacujemy zależnie od wielkości wniosków, jakie płyną - to równocześnie wypełniamy zadaniami w tej chwili wszystkie subfundusze w obrębie Funduszu Medycznego, bo to był problem, na który zwracano uwagę w zeszłym roku - dodał prof. Piotr Czauderna.

Wnioski w konkursie zainteresowane podmioty mogą składać od 27 lutego do 31 marca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze