Ministerstwo Zdrowia: obecnie jest 242 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Ma powstać dalsze 26

Autor: PAP • Źródło: PAP03 listopada 2022 18:30

W Polsce funkcjonują obecnie 242 szpitalne oddziały ratunkowe, planowane jest utworzenie dalszych 26 SOR-ów, w tym 10 na Śląsku - wynika z danych przedstawionych w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji przez Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia: obecnie jest 242 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Ma powstać dalsze 26
Najwięcej nowych SOR-ów ma powstać w woj. śląskim. Fot. Shutterstock
  • Komisja zdrowia rozpatrzyła informację resortu na temat funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych
  • Posłowie i goście rozmawiali m.in. finansowaniu procedur, czasie oczekiwania, obsadzie i współpracy z zespołami ratownictwa medycznego
  • MZ przekazało, że na terenie kraju funkcjonują obecnie 242 szpitalne oddziały ratunkowe

Planowane jest utworzenie 26 nowych SOR-ów

Z wojewódzkich planów działania systemu wynika, że planowane jest utworzenie 26 SOR-ów, z czego 10 na terenie woj. śląskiego.

Na Śląsku jest bowiem największy deficyt, jeśli chodzi o zabezpieczenie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Przyjmuje się, że jeden SOR powinien zabezpieczać populację ok. 150 tys. mieszkańców, tymczasem w woj. śląskim jest to aktualnie 320 tys. mieszkańców na jeden SOR.

Przedstawiciele resortu wskazywali na posiedzeniu komisji, że jeśli chodzi o zasoby kadrowe w SOR-ach, to na koniec 2021 r., liczba wszystkich lekarzy wynosiła 4882, w tym 3517 lekarzy systemu; jeśli chodzi o pielęgniarki - 4803, w tym pielęgniarki systemu - 3447, zaś liczba pracujących ratowników medycznych wynosiła 5938.

W 2021 r. w szpitalnych oddziałach ratunkowych przyjęto łącznie ponad 5 mln pacjentów, z czego ponad 3,5 mln w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum