Miłomłyn: tu powstanie jedyne w Polsce centrum diagnostyki i terapii padaczki

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 14:30

W mającym statut uzdrowiska Miłomłynie w Warmińsko-Mazurskiem spółka Neurophoria zbuduje Centrum Badawczo-Rozwojowego Neurosphera. Ośrodek ma się zajmować diagnostyką i terapią padaczki oraz opracowywać nowe leki.

Miłomłyn: tu powstanie jedyne w Polsce centrum diagnostyki i terapii padaczki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gmina Miłomłyn sprzedała spółce Neurophoria grunt przeznaczony na ten cel, a inwestor uzyskał już pozwolenie na budowę. W sumie na działce liczącej ok. 2 ha w pobliżu hotelu Miłomłyn SPA powstanie obiekt o powierzchni ok. 3 tys. mkw.

Jego budowa ma ruszyć w tym roku. Centrum ma być gotowe w 2020 r. Znajdą się w nim nowoczesne zakłady badawcze: klinika epileptologii, klinika neuromonitorowania, klinika neurochirurgii, klinika neurorehabilitacji, pracownia MRI, centrum ambulatoryjne i Centrum Technik Cyfrowych i Cybernetycznych.

Jak podkreśla w Rzeczpospolitej dr Piotr Zwoliński, epileptolog i prezes spółki budującej centrum, projekt jest wzorowany na najlepszych ośrodkach europejskich, takich jak szpital CHUV w Lozannie, londyński GOSH, czy amerykański Barrow Institute.

Zdradza, że centrum będzie się zajmowało nowoczesnymi badaniami na temat diagnostyki i terapii - w tym eksperymentalnych - padaczki; głównie będzie to baza dla badań 100 tys. osób z lekoopornymi postaciami choroby.

Inwestycja pochłonie niemal 50 mln zł, z czego prawie 33 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych. Reszta będzie wkładem własnym spółki. 

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum