Mazowsze: szpital tymczasowy w Płocku gotowy, na Okęciu trwają ostatnie prace

Autor: Gazeta Wyborcza, TVP.info/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2020 09:23

PKN Orlen przekazał we wtorek (1 grudnia) Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku w zarządzanie szpital tymczasowy. Pełnomocnikiem dyrektora WSzZ ds. nowej placówki został Marek Kiełczewski.

Mazowsze: szpital tymczasowy w Płocku gotowy, na Okęciu trwają ostatnie prace
Lotnisko na Okęciu; FOT. PTWP

Łącznie w szpitalu, który powstał z kontenerów medycznych, dla przyszłych pacjentów ustawiono 200 łóżek. W sali chorych intensywnego nadzoru przy każdym z 20 łóżek jest sprzęt medyczny, na środku sali - punkt pielęgniarski, działa monitoring, kontrola dostępu, tomograf komputerowy, są respiratory, kardiomonitory, aparaty tlenowe. Placówka ma trzy niezależne źródła zasilania, w tym najnowocześniejszy DDUPS. Powstała izba przyjęć, na zewnątrz jest zadaszony podjazd dla karetek.

W prace zaangażowano ok. 300 osób. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen podkreślił, że tak szybkie powstanie placówki to efekt działań kilku spółek z Grupy Orlen. Drugi taki sam szpital powinien powstać w Ostrołęce, na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego do 20 grudnia (wykonano już ponad 50 proc. prac).

Jak poinformował w swoim komunikacie MON, finalizowane są także prace przy organizacji i budowie wojskowego szpitala tymczasowego w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Placówka została wyposażona w sprzęt medyczny potrzebny do rozpoczęcia funkcjonowania. Pomieści 250 łóżek, w tym 30 intensywnej terapii. Będzie mogła przyjąć pacjentów zarówno wymagających intensywnej terapii, jak i do leczenia zachowawczego.

MON informuje także, że rozpoczęto proces formowania szpitala halowego zlokalizowanego przy Wojskowego Instytutu Medycznego, który budowany jest wg koncepcji funkcjonalnej opracowanej przez ekspertów medycznych Instytutu, na bazie doświadczeń z leczenia Covid-19 w jego klinikach oraz obserwacji z misji zrealizowanych poza granicami kraju. Koordynatorem prac jest kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, który pełni funkcję dyrektora medycznego placówki.

Więcej: plock.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum