Mazowsze: ponad 128 mln zł na inwestycje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 18:43

Będą inwestycje w mazowieckich szpitalach, największe w Warszawie.

Są euro, będą i złotówki na dofinansowanie projektów unijnych.

Ponad 128 mln zł zaplanowano w tegorocznym budżecie województwa mazowieckiego na inwestycje w placówkach służby zdrowia. Największe modernizacje czekają Szpital Bródnowski i Międzyleski Szpital Specjalistyczny – poinformował marszałek województwa Adam Struzik.

Jak podkreślił Struzik, pieniądze te przeznaczone są na inwestycje własne, a także na dofinansowanie projektów unijnych.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz zaznaczył, że poziom finansowania inwestycji w służbie zdrowia w tym roku, mimo ogólnego kryzysu, nie odbiega od poziomu z lat ubiegłych. – Chcemy reagować na potrzeby w obrębie infrastruktury opieki zdrowotnej po to, by warszawiacy i osoby, które przyjeżdżają do stolicy się leczyć, mogły czuć się bezpiecznie – dodał.

Dla Szpitala Bródnowskiego zarezerwowano ponad 16 mln zł. Jak powiedziała dyrektor placówki Teresa Bogiel, pieniądze te będą przeznaczone m.in. na modernizację aparatury do wykonywania operacji neurologiczych przy użyciu nawigacji wykorzystującej techniki obrazowe.

W tym roku w szpitalu będzie zmodernizowany blok operacyjny i gruntownie przebudowany budynek G, w którym dziś pacjenci muszą przebywać w przeludnionych salach. Rozbudowany ma być Oddział Intensywnej Opieki Neurologicznej. Szpital będzie miał też sieć informatyczną.

W szpitalu w Międzylesiu do listopada tego roku ma powstać nowoczesna izba przyjęć oraz wejście główne do szpitala w nowo dobudowanym budynku. Przy placówce powstanie parking podziemny z automatycznym systemem dystrybucji miejscami parkingowymi. Jak mówił dyrektor placówki, Jarosław Rosłon, w szpitalu wydzielona będzie część dla ruchu chorych hospitalizowanych i dla pacjentów z przychodni. Znajdzie się tam np. kawiarnia i część handlowa. – Chodzi o to, by obie części były odosobnione, by nie przenosić zakażeń szpitalnych – wyjaśnił.

5 mln zł z budżetu województwa trafi do Wojewódzkiego Samodzielnego Psychiatrycznego Zespółu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr. J. Mazurkiewicza, czyli do Szpitala Tworkowskiego w Pruszkowie. W tym roku ma się tam rozpocząć modernizacja infrastruktury technicznej i kompleksowa modernizacja oddziału przyjęć z izbą przyjęć. Prace będą prowadzone w budynku, który jest w rejestrze zabytków. Modernizacja uwzględni więc zalecenia konserwatora zabytków.

W tym roku modernizacje finansowane z budżetu województwa odbędą się również m.in. w: Centrum Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej (ponad 10 mln zł z budżetu), Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu (ponad 10 mln zł), Szpitalu Dziecięcym im. Prof. Bogdanowicza (ponad 5 mln zł), Mazowieckim Centrum leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku (ponad 4,5 mln zł).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum