×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mazowieckie: szybka pomoc dla młodych w kryzysach psychicznych w Piasecznie

Autor: MFiPR/Rynek Zdrowia23 września 2020 14:09

W powiecie piaseczyńskim powstanie środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzyma prawie24 miliony złotych z funduszy unijnych na realizację przedsięwzięcia. Jedno takie centrum działa już w Warszawie, wkrótce powstaną kolejne.

Mazowieckie: szybka pomoc dla młodych w kryzysach psychicznych w Piasecznie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Pierwsze takie centrum dla dzieci i młodzieży powstało na warszawskich Bielanach i dzisiaj ma pod opieką około tysiąca pacjentów. Jego sukces i sposób pracy stał się inspiracją do wprowadzonej w zeszłym roku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Dzisiaj dofinansowujemy utworzenie takiego centrum w powiecie piaseczyńskim - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej, która podpisała umowę o dofinansowanie utworzenia placówki.

Beneficjentem dofinansowanego projektu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Partnerami uniwersytetu są Powiat Piaseczyński, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć. Wartość całkowita inwestycji to 24 miliony złotych, w tym 23,4 miliona złotych to dofinansowanie UE.

Istotą projektu jest pomoc młodym osobom z problemami psychicznymi, nie tylko ambulatoryjna, czyli w przychodni, ale też w miejscu zamieszkania i szkole. Nie będzie to jedynie wsparcie medyczne – będą go udzielać między innymi psycholodzy i pracownicy pomocy społecznej. Pomocą, oprócz pacjenta, mogą być objęci także rodzina i rówieśnicy. Chodzi o pomoc zintegrowaną, czyli taką, która obejmuje różne aspekty życia osób zmagających się z problemami psychicznymi i ich otoczenie.

- Szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie procesu zdrowienia ogranicza potrzebę hospitalizacji. Zapewnia też pacjentowi wyższy komfort przez oferowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii - dodaje minister.

W ramach zaplanowanych działań przewidziano również adaptację dwóch budynków w Piasecznie i w miejscowości Grzędy (gmina Tarczyn, powiat piaseczyński).

- Zapewniam, że nie jest to nasza ostatnia inicjatywa w tym zakresie. Dostrzegamy sukces projektu na Bielanach oraz ogromne zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, dlatego zdecydowaliśmy się przeznaczyć kolejne 90 milionów złotych na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Do końca tego roku planujemy podpisać umowy na uruchomienie co najmniej 6 kolejnych takich ośrodków w całej Polsce - podsumowuje minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fundusze Europejskie wspierają inicjatywy na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Z Programu Wiedza Edukacja Rozwój finansowanych jest kilkanaście projektów o łącznej wartości około 200 milionów złotych, które testują różne modele wsparcia środowiskowego osób zdrowiejących.

Więcej: www.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum