Mateusz Morawiecki: uszczelniliśmy finanse. Zmodernizujemy setki szpitali, w tym powiatowych

Autor: • Źródło: PAP28 listopada 2022 17:35

Od 2015 r. nakłady na służbę zdrowia wzrosły mniej więcej dwukrotnie. Dzięki naprawie systemu finansów publicznych będziemy modernizować dziesiątki, setki kolejnych szpitali powiatowych i wojewódzkich – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Czeladzi.

Mateusz Morawiecki: uszczelniliśmy finanse. Zmodernizujemy setki szpitali, w tym powiatowych
Premier Mateusz Morawiecki w szpitalu w Czeladzi. Fot.PAP/Tomasz Wiktor
  • Szef rządu odwiedził w poniedziałek Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi
  • - Dziś nakłady na służbę zdrowia wzrosły mniej więcej dwukrotnie od roku 2015 do roku, który zabudżetowaliśmy, do przyszłego roku - stwierdził.
  • Jego zdaniem szpital w Czeladzi może być wizytówką tego typu placówek - został wyremontowany, prowadzone są w nim są liczne nowe inwestycje, ma dodatni wynik finansowy

"Wyremontujemy setki szpitali, w tym powiatowych"

Szef rządu odwiedził w poniedziałek Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, w którym od września br. lekarze z Kanady operują w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Kanada-Ukraina ofiary wojny w Ukrainie: żołnierzy i cywilów rannych w wyniku działań wojennych.

Morawiecki mówił tam, że poprawa sytuacji w ochronie zdrowia wymagała najpierw naprawy systemu finansów publicznych. Akcentował, że od 2015 r., do przyszłego, już zabudżetowanego roku, wzrost nakładów na służbę zdrowia jest mniej więcej dwukrotny.

- Pokazuje to skalę naszego wysiłku, pokazuje, jak wiele zaangażowaliśmy w to, aby pojawiły się środki w służbie zdrowia - powiedział.

Ocenił, że przykładem naprawy sytuacji - niegdyś bardzo smutnym, a dziś modelowym - jest szpital w Czeladzi w Zagłębiu Dąbrowskim: zadłużona niegdyś placówka, która wpadała w coraz większe tarapaty, w ciągu 4-5 lat została w znacznym stopniu wyremontowana, prowadzone są w niej liczne nowe inwestycje i ma ona dodatni wynik finansowy.

-nPokazuje to, jak można zarządzać służbą zdrowia wtedy, kiedy we właściwy sposób wyceniane są procedury - przecież także zostały zmienione dawne wyceny - a także, gdy pojawiają się dobrzy gospodarze - ocenił Prezes Rady Ministrów.

- Chcemy, aby takie szpitale, jak ten w Czeladzi, były naszymi wizytówkami, bo takiego szpitala nie powstydziłoby się nie tylko żadne miasto w Polsce, ale sądzę, że osiągamy poziom europejski w bardzo wielu wymiarach leczenia pacjentów, a przecież o to nam w tym wszystkim chodzi - podkreślił.

Tu leczy się żołnierzy z Ukrainy

Premier zaznaczył, że szpital w Czeladzi jest szczególny m.in. dlatego, że leczeni są w nim pacjenci z Ukrainy, w szczególności żołnierze, a także ofiary bombardowań, masowych nalotów rakietowych i bombowych ze strony Rosji.

- Chciałem gorąco podziękować personelowi polskiemu, ale także kanadyjskiemu i ukraińskiemu, który tutaj razem, ręka w rękę, pracuje nad przywróceniem szans na normalne życie bardzo wielu pacjentom, uratowaniem życia bardzo wielu innych pacjentom i ich powrotem do zdrowia - podkreślił Morawiecki.

Nawiązał do swojej rozmowy z prezydentem Ukrainy sprzed dwóch dni w Kijowie, w której zadeklarował Wołodymyrowi Zełenskiemu pełną świadomość Polaków, że Ukraińcy na tamtejszych liniach frontu walczą m.in. o polskie bezpieczeństwo oraz wolność i zapewnił go, że Polacy chcą nadal Ukraińcom pomagać.

- Na tym polega solidarność. Oni giną tam za nas, codziennie giną żołnierze, mordowani są cywile. Nie ustępują, bo chcą żyć w wolnym kraju. My też chcemy żyć w wolnym kraju i dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać tym, którzy zostali tak okrutnie potraktowani przez barbarzyńskich rosyjskich najeźdźców - stwierdził premier.

Zobowiązanie premiera: wyremontujemy setki szpitali

- Byłem pod ogromnym wrażeniem, z jak wielkim poświęceniem zespoły chirurgów polskich, kanadyjskich i ukraińskich pracują dzień i noc po to, żeby leczyć ukraińskich żołnierzy, którzy tam, na linii frontu, zostali w okrutny sposób przez los potraktowani. Bardzo wszystkim dziękuję, którzy tak pięknie przyczyniają się, żeby leczyć pacjentów i bardzo cieszę się, że są takie wizytówki jak ta w Czeladzi - powtórzył.

- Z mojej strony musi paść jeszcze zobowiązanie, że będziemy modernizować, dzięki uszczelnieniu systemu finansowego i naprawie systemu finansów publicznych, dziesiątki, setki kolejnych szpitali powiatowych, szpitali wojewódzkich, różnych - zadeklarował Morawiecki.

- Wierzę w to głęboko, że naprawa systemu służby zdrowia jest możliwa, poprawa jego funkcjonowania. Wszystko po to, aby Polacy mogli leczyć się w jak najlepszych warunkach, gdy przyjdzie komuś wylądować w szpitalu - dodał.

Odpowiadając na jedno z pytań, szef rządu wyraził wdzięczność Kanadzie, a także wszystkim zaangażowanym w Program Pomocy Chirurgicznej Kanada-Ukraina, którzy pracują z polskimi lekarzami przy ratowaniu ukraińskich żołnierzy i cywilów cierpiących wskutek rosyjskiej okupacji i rosyjskich ataków.

Podkreślił, że dwa dni temu obiecał prezydentowi Zełenskiemu, że Polska uczyni swoje szpitale bardziej dostępnymi dla potrzebujących z Ukrainy. Wyraził przekonanie, że polscy lekarze zrobią wszystko co mogą, aby ratować życie i zdrowie ukraińskich żołnierzy. Powtórzył wyrazy wdzięczności dla kanadyjskich i ukraińskich lekarzy również w to zaangażowanych.

Realizowany we współpracy z czeladzkim szpitalem Program Pomocy Chirurgicznej Kanada-Ukraina ma odpowiadać potrzebie zapewnienia długofalowej pomocy pacjentom z wadami pourazowymi i deformacjami.

Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r., czyli od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, zrealizowała siedem misji medycznych w czterech największych miastach Ukrainy. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie fundacja uznała, że miejscem pracy ochotników z Kanady nie może być już ten kraj i znalazła bazę w Polsce.

Pacjenci zdalnie kwalifikowani

Z Kanady do Polski przyjechali anestezjolodzy, chirurdzy ortopedyczni, naczyniowi, specjaliści chirurgii głowy i szyi, twarzoczaszki, neurochirurdzy, specjaliści chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń. Zespół ten wspomaga polsko-ukraińska kadra szpitala w Czeladzi, w tym ukraińscy lekarze, którzy mówią też po polsku i angielsku.

Pacjenci kwalifikowani do operacji w ramach programu są najpierw wirtualnie i zdalnie segregowani w Ukrainie, a następnie transportowani do szpitala w Polsce. Operacje odbywają się w trzech salach operacyjnych działających jednocześnie przez pięć kolejnych dni. Po operacji, gdy stan zdrowia na to pozwala, pacjenci wracają do Ukrainy.

W ramach nawiązanej z czeladzkim szpitalem współpracy przez dwa lata medycy z Kanady mają przyjeżdżać z kolejnymi misjami. Na potrzeby Canada Ukraine Surgical Aid Program w szpitalu utworzono dodatkowy oddział z 20 miejscami. Operacje są prowadzone popołudniami, gdy pracę na bloku operacyjnym z miejscowymi pacjentami kończą polscy lekarze.

Jak wynika z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, inwestycje szpitala w Czeladzi w infrastrukturę i zakupy sprzętu wyniosły ok. 60 mln zł, obejmując budowę i powiększenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, remonty oddziałów urazowo-ortopedycznego, neurologicznego i dziecięcego, remont pododdziału kardiologicznego i termomodernizację budynku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze