×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: 30 mln zł na inwestycje w ochronie zdrowia w budżecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 listopada 2017 14:24

Dochody ponad 1 mld 602 mln zł, wydatki ponad 1 mld 662 mln zł i deficyt ok. 60 mln zł - zakłada projekt budżetu województwa małopolskiego na 2018 r. Marszałek regionu Jacek Krupa ocenił w piątek (17 listopada), że to budżet ostrożny i pewny.

Małopolskie: 30 mln zł na inwestycje w ochronie zdrowia w budżecie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zaplanowany deficyt budżetowy w wysokości ponad 60 mln zł jest o ponad 65 proc. niższy niż ten szacowany przed rokiem. Zostanie on sfinansowany m.in. z kredytu na realizację projektów unijnych, emisji obligacji czy istniejącej nadwyżki w bieżących rozliczeniach.

Marszałek Krupa podkreślił, że zaplanowany deficyt budżetowy jest zdecydowanie niższy niż w latach poprzednich, a wskaźniki zadłużenia województwa utrzymują się w bezpiecznych granicach. - To nie jest tylko nasza ocena, ale też Regionalnej Izby Rozrachunkowej oraz agencji ratingowej, która corocznie ocenia kondycję finansową Małopolski - zaznaczył.

Jak ocenił Krupa, budżet na 2018 r. nie jest oderwany od rzeczywistości, bo kontynuuje dotychczasowe działania władz regionu i realizuje Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego do roku 2020 oraz wieloletni plan inwestycyjny regionu.

Wśród wydatków na 2018 rok przeważają duże przedsięwzięcia, które województwo realizuje na przestrzeni kilku lat. W przyszłorocznym budżecie znalazło się 157 takich projektów o łącznej wartości ponad 1,13 mld zł. Spośród tych inwestycji 110 jest współfinansowane ze środków unijnych - łączna pula dofinansowania unijnego to 587 mln zł.

- Przyszłoroczny budżet to przede wszystkim inwestycje, które rozwijają region i służą mieszkańcom. To budowa i remonty dróg, modernizacje w szpitalach, innowacyjne projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne - zapowiedział marszałek.

Na inwestycje w służbę zdrowia województwo małopolskie przekaże w 2018 roku 30 mln zł. Pozwoli to m.in. na uruchomienie Małopolskiego Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika; doposażenie i zmodernizowania szpitala specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, szpitala im dr. J. Babińskiego w Krakowie czy Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Ortopedii.

Na działania z dziedziny ochrony środowiska, w tym termomodernizacje wojewódzkich budynków, wsparcie projektu ekodoradców LIFE oraz zakup oczyszczaczy powietrza dla małopolskich żłóbków i przedszkoli zaplanowano w sumie 28,6 mln zł.

Według marszałka Krupy projekt budżetu został już przesłany do sejmiku województwa. Sesję budżetową, na której dokument powinien zostać przyjęty przez radnych, zaplanowano na 28 grudnia tego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze