Małopolska: spółka pracownicza chce kupić szpital w Tuchowie

Autor: Polska The Times, RG/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 19:48

Szpitalne budynki, w których funkcjonuje NZOZ Centrum Zdrowia Tuchów, zostaną najprawdopodobniej sprzedane spółce, która dzierżawi je od powiatu. Pacjenci nadal będą mogli liczyć na darmowe usługi medyczne, a ich standard ma stopniowo rosnąć.

Działająca w podtarnowskim Tuchowie spółka pracownicza Centrum Zdrowia Tuchów wynajmuje od powiatu większość pomieszczeń sprywatyzowanego szpitala. Ma w planach jego rozbudowę, a realizacja związanych z tym projektów uzależniona jest od kredytów i dofinansowań, o które może starać się dopiero będąc właścicielem budynków - informuje Polska The Times.

- Szpital przejęliśmy 4 lata temu, w oparciu o umowę 20-letniej dzierżawy. Stan budynków był zły, ale od tamtej pory, inwestując ok. 10 mln zł, w istotny sposób poprawiliśmy warunki lokalowo-sprzętowe. W związku z pomysłami na dalszy rozwój wystąpiliśmy do powiatu tarnowskiego o przekształcenie dzierżawy na prawo własności - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tomasz Olszówka, prezes Centrum Zdrowia Tuchów.   

Propozycja spotkała się z pozytywną odpowiedzią władz samorządowych. Według prezesa CZT, prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie roku uda się sfinalizować transakcję. Ze sprzedaży budynków i działki do kasy powiatu może wpłynąć ok. 4 milionów złotych. Teraz, z tytułu dzierżawy spółka płaci powiatowi ok. 50 tys. zł. miesięcznie.

Tomasz Olszówka przypomina, że Centrum Zdrowia Tuchów zaczynało działalność z jednym oddziałem szpitalnym, a obecnie ma cztery. Prawie dwukrotnie, z 15 do blisko 30, zwiększyła się też liczba poradni specjalistycznych.

- Pod koniec ub. roku, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, otrzymaliśmy 2 mln zł. dofinansowania na realizację nowego projektu o nazwie „Centrum Zdrowia Tuchów - innowacyjny szpital przyjazny matce i dziecku”. W ramach tej inwestycji zamierzamy poprawić infrastrukturę porodówki i oddziału noworodków, a także wprowadzić nowe usługi, jak poród w wodzie i na tzw. kole porodowym. W tym roku chcemy też kupić mammograf – dodaje prezes CZT.

Spółka zabiega także o uruchomienie w Tuchowie oddziału psychiatrii jednego dnia, który mógłby objąć opieką osoby zmagające się z depresją i stanami lękowymi.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum