Małopolska: potrzeba 2 mln zł na remont zabytkowego szpitala w Bieczu

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2013 09:28

Ponad 2 mln zł kosztował dotychczasowy remont istniejącego ponad 600 lat Szpitala św. Jadwigi w Bieczu. Żeby zakończyć prace potrzeba kolejnych 2 mln zł.

Parafia nie jest w stanie udźwignąć takiego ciężaru. Potrzebna jest więc pomoc, by to, co już zostało osiągnięte, nie poszło na marne. A jest o co zabiegać, bo najstarsza część budowli ma ponad sześćset lat i jest jedną z niewielu zachowanych jeśli nie jedyną tego typu w Polsce.

Początki szpitala związane są z królową Jadwigą. Dokument z 26 lipca 1395 r. sporządzony w Krakowie, przekazuje, że Jadwiga, królowa Polski, wyraziła zgodę, aby rajcy miasta zbudowali szpital pod wezwaniem św. Ducha dla ubogich, chorych i innych nieszczęśliwych osób miasta Biecza. Dziś placówka ta przewidziana jest jako dom stałego pobytu dla osób przewlekle chorych - hospicjum.

Po latach inspiratorem ratowania szpitala był ks. biskup Kazimierz Górny, który stanął na czele diecezji rzeszowskiej. W 1997 roku po kanonizacji królowej Jadwigi postanowiono w Bieczu utworzyć okręg Caritas i rozpocząć restaurację budynku. W 2000 roku powołana została w tym celu fundacja, która zaczęła pozyskiwać pieniądze. Remont zabytku rozpoczęto w 2004 r. .

Wszystko, co się udało, zostało zrobione dzięki pieniądzom z kasy miasta i gminy Biecz oraz budżetu województwa małopolskiego.

Budynek jest ustabilizowany, mury zostały uzupełnione lub postawione na nowo. Podstemplowano piwnice, wykonano główny fundament, który stał się częścią nośną pod kolejne stropy. Wykonana została izolacja pionowa, położono dach.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum