Magistrat Bielska-Białej ponownie wybrał wykonawcę rozbudowy onkologii szpitala, ale tanio nie będzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2019 17:08

Bielski magistrat wybrał w piątek (26 lipca) firmę, która rozbuduje onkologiczną część szpitala miejskiego. Od dnia podpisania umowy wykonawca będzie miał 23 miesiące na realizację zadania. Wartość inwestycji to ponad 110 mln zł.

Magistrat Bielska-Białej ponownie wybrał wykonawcę rozbudowy onkologii szpitala, ale tanio nie będzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wykonawcą rozbudowy będzie konsorcjum, którego liderem jest Alstal Grupa Budowlana z Jacewa.

Rzecznik władz miasta Tomasz Ficoń podkreślił, że magistratowi zależy, aby możliwie jak najszybciej rozpoczęły się prace. Liczy on, że plac budowy zostanie przekazany już w sierpniu br. Umowa zostanie podpisana po upływie co najmniej 10 dni od przesłania zawiadomienia o wyborze.

Oferta Alstalu została wyłoniona po raz drugi. Pierwszy wybór, z końca maja br., został unieważniony przez Krajową Izbę Odwoławczą. Uwzględniła ona odwołanie firmy, której oferta nie została uznana za najkorzystniejszą. Nakazała ponowne rozpatrzenie propozycji oraz kolejny wybór.

Projekt rozbudowy zakłada wybudowanie przy istniejącym szpitalu onkologicznym pięciokondygnacyjnego budynku, który ze starą zabudową połączy przewiązka. Znajdą się w nim m.in. oddział leczenia terapią izotopową oraz cztery nowoczesne sale operacyjne.

Liczba łóżek się nie zmieni - będzie ich 73.

- Są to dwa piętra będą służyły celom diagnostyczno-terapeutycznym. Wyposażone będą w specjalistyczny sprzęt. Zdecydowaliśmy się na najnowocześniejsze technologie. Podniesie to skuteczność leczenia poprzez szybszą i dokładniejszą diagnostykę już na etapie pierwotnym. Pacjent nie będzie chodził od tomografu do rezonansu, itd. Jeśli zostanie zakwalifikowany z podejrzeniem choroby nowotworowej, wszystkie elementy będą tu umieszczone, łącznie z terapią. Przejmujemy całkowitą odpowiedzialność za niego - mówił latem ub.r. dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II Lech Wędrychowicz

Bielsko-Biała ogłosiło przetarg na wykonanie rozbudowy w sierpniu ub.r. Pytań od firm było jednak tak wiele, ze termin składania ofert był kilkukrotnie przesuwany. Ostatecznie stało się to w lutym.

Wystartowało sześć firm i konsorcjów. Magistrat chciał wydać na rozbudowę 64 mln zł. Wszystkie oferty były droższe. Opiewały na kwoty od 68,27 mln zł do 80,7 mln zł. Urzędnicy po analizie wybrali ofertę Alstalu, który zaproponował cenę w wysokości blisko 73,3 mln zł.

Magistrat pozyskał na inwestycję 76 mln zł z funduszy UE. Reszta będzie pochodziła z budżetu Bielska-Białej.

Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej tworzą trzy jednostki organizacyjne: centrum onkologii, szpital ogólny m.in. z neurologią, intensywną terapią, ginekologią, położnictwem, neonatologią, kardiologią i chirurgią ogólną, a także placówka z zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym i oddziałem medycyny paliatywnej.

Szpital przyjmuje rocznie ok. 28 tys. pacjentów i udziela ok. 133 tys. specjalistycznych porad. 

PAP - Marek Szafrański

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum