MZ: w najbliższym czasie decyzja ws. fabryki osocza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2012 12:00

Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie podejmie decyzję dotyczącą podpisania z Konsorcjum Octapharma porozumienia w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki przetwarzania osocza. Taką rekomendację przedstawił zespół konkursowy.

Z informacji uzyskanych w MZ wynika, że zespół konkursowy zarekomendował ministrowi zdrowia podpisanie z Konsorcjum Octapharma porozumienia dotyczącego wytwarzania na terenie Polski leków z osocza pochodzącego od krajowych dawców. Chodzi m.in. o leki dla chorych na hemofilię.

Jak poinformowała rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek, zgodnie z aplikacją Octapharmy, z polskiego osocza będą wytwarzane produkty lecznicze: czynnik VIII, czynnik IX, czynnik VIII zawierający czynnik von Willebranda, albumina, immunoglobulina oraz kompleks zespołu czynników protrombiny.

Konkurs na budowę i uruchomienie pierwszej w Polsce fabryki osocza MZ ogłosiło w grudniu 2010 r. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu konkursowym złożyło trzech inwestorów. Oprócz Konsorcjum Octapharma były to firmy: Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. oraz Baxter Polska Sp. z o.o. Jednak tylko Konsorcjum Octapharma spełniło wszystkie wymagane warunki uczestnictwa w konkursie. Aplikacje pozostałych inwestorów zostały odrzucone.

Fabryka osocza ma powstać do końca 2015 r. Jej budowa ma umożliwić produkcję w kraju leków krwiopochodnych odpowiedniej jakości przy wykorzystaniu najnowszych technologii; ma też uniezależnić Polskę od wahań cen światowych i drogiego importu.

Zgodnie z warunkami konkursu, inwestorzy musieli posiadać zabezpieczone środki na całość inwestycji - budowę fabryki i uruchomienie produkcji. Ponadto powinni określić wielkość przerobu osocza w litrach oraz harmonogram jego osiągnięcia w oparciu o osocze pochodzące od polskich dawców.

Ministerstwo Zdrowia wymaga też gwarancji, że nadwyżki osocza, uzyskiwanego od polskich dawców, będą sprzedawane inwestorowi tak długo, jak będzie zabezpieczał w odpowiednich ilościach produkty frakcjonowania osocza na polski rynek. Inwestor będzie musiał także zobowiązać się do zakupu minimum 120 tys. litrów osocza rocznie od Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak podkreśla resort zdrowia, Polska nie posiada fabryki frakcjonowania osocza, ponieważ nie ma dostępu do specjalistycznych technologii. Gotowe produkty lecznicze wytworzone z osocza kupowane są na wolnym rynku od różnych dostawców.

W Polsce uzyskuje się ok. 250 tys. litrów osocza rocznie (ok. 97 proc pochodzi z krwi pełnej), z czego do celów klinicznych (przede wszystkim do przetoczeń pacjentom w szpitalach) zużywa się ok. 30 proc. osocza pochodzącego od honorowych dawców. Pozostała nadwyżka - około 70 proc. (ok. 180 tys. litrów rocznie) powinna zostać przeznaczona do przetwarzania w leki, m.in. na hemofilię. Obecnie nadwyżka osocza jest sprzedawana zagranicznym firmom, które wywożą ją do innych krajów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum