MAP: spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2020 21:01

Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19, dzięki czemu baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się o blisko 3 tys. - poinformowało we wtorek (3 listopada) Ministerstwo Aktywów Państwowych.

MAP: spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

"Spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. 4 szpitale powstaną na Mazowszu, 4 w Małopolsce, 3 na Dolnym Śląsku, 2 na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu. W całej Polsce baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tys." - napisano w komunikacie MAP.

Resort przypomina, że w zeszłym tygodniu rząd zapowiedział utworzenie dodatkowych placówek, które wesprą walkę z COVID-19. "To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest osiem spółek Skarbu Państwa: PKN Orlen, Tauron, PKO Bank Polski, Lotos, Totalizator Sportowy, Węglokoks, KGHM i Grupa Azoty. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego" - wymieniono.

Ministerstwo zapewnia, że spółki zaangażowane w tworzenie szpitali tymczasowych wspólnie z wojewodami i wskazanymi przez nich szpitalami patronackimi przystąpiły już do realizacji zadania. Plany przewidują oddanie pierwszych szpitali jeszcze w listopadzie.

- Robimy to, by zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Polakom - informuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który koordynuje działania.

Zgodnie z komunikatem PKN Orlen zajmie się mazowieckimi szpitalami w Płocku i Ostrołęce. KGHM zorganizuje trzy szpitale na Dolnym Śląsku, a Węglokoks dwa na Śląsku. Tauron i PKO Bank Polski pomogą mieszkańcom Małopolski. Szpitale powstaną w Krakowie, Tarnowie oraz Krynicy. Dodatkowo PKO Bank Polski zajmie się szpitalem w Poznaniu, a Totalizator - w Radomiu. Z kolei Lotos zorganizuje szpital w Gdańsku.

Wyjaśniono, że koszty budowy poniesie Skarb Państwa. Do spółek należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna. Za stronę medyczną oraz administracyjną - zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu - odpowiedzialni będą wojewodowie oraz szpitale patronackie. To właśnie z nimi spółki ustalają wszystkie szczegóły.

Ministerstwo podkreśla, ze spółki Skarbu Państwa od początku aktywnie włączały się w działania pomocowe i walkę z pandemią. W ocenie wicepremiera Sasina pokazały tym samym, jak ważna jest ich rola w czasach kryzysu i na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu.

"W pierwszym etapie zaopatrywały potrzebujących w środki ochrony i dezynfekcji, przekazywały darowizny pieniężne czy w postaci specjalistycznego sprzętu medycznego" - czytamy.

"Wraz z drugą falą pandemii pomoc spółek nie ustaje. Pracownicy m. in. Poczty Polskiej, Polskiego Holdingu Hotelowego czy Grupy Enea wspierają infolinię Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z kolei w Ministerstwie Aktywów Państwowych funkcjonuje specjalny zespół, który koordynuje działania spółek" - dodano.

Marcin Musiał (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum