Lubuskie: zielonogórska klinika planuje duże inwestycje

Autor: PAP/Rynek Seniora • • 26 lutego 2016 17:41

Szpital kliniczny w Zielonej Górze planuje duże inwestycje o wartości kilkuset mln zł. Plan rozwoju lecznicy zakłada m.in. wybudowanie centrum zdrowia matki i dziecka, rozbudowę oddziałów laryngologii i intensywnej opieki medycznej, rozwinięcie działalności centrum onkologii.

Fot. archiwum

Problemem szpitala klinicznego jest także niewystarczająca liczba miejsc na oddziałach szpitalnych. Aby poprawić ten stan potrzebna jest także rozbudowa poszczególnych oddziałów.

Według Naczelnego Lekarza Kliniki Antoniego Ciacha najgorsza sytuacja na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie brakuje miejsca dla pacjentów i personelu.

- Chcemy, aby szpital był bardziej przyjazny dla pacjenta. W związku z powyższym planowana jest także przebudowa izby przyjęć - powiedział prezes Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze Sp. z o.o. Stanisław Łobacz.

Władze lecznicy zapowiadają również budowę łącznika, który pozwoli na rozbudowę Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz łatwiejszy dostęp do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Centrum Urazowego. W łączniku staną angiografy, które dzięki swemu położeniu będą służyły kilku oddziałom. W planach jest także skoncentrowanie administracji oraz przebudowa dróg wewnętrznych oraz ciągów pieszych.

Największą z planowanych inwestycji jest jednak budowa centrum pediatrii, która wg wstępnych szacunków ma pochłonąć ok. 200 mln zł. Lecznica zamierza także zainwestować w rozwój Lubuskiego Ośrodka Onkologii.

- Wszystkie inwestycje mają być w dużej mierze finansowane z funduszy unijnych, zarówno zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym - Lubuskie 2020, ale głównie w programach centralnych. Decyzja Samorządu Województwa Lubuskiego o przekształceniu szpitala w Zielonej Górze w klinikę pozwoli tej jednostce sięgać m.in. po środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, gdzie alokacja wynosi ponad 231 mln euro a dofinansowanie może sięgnąć nawet 85 proc. - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Dodała, że działania rozpoczną po stworzeniu i opublikowaniu map potrzeb zdrowotnych. Wówczas to będą ogłaszane konkursy na projekty dotyczące inwestycji w obszarze ochrony zdrowia. Terminy powstania map nie zależą od samorządu województwa. Za ich realizację odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Lecznica w Zielonej Górze ma 26 oddziałów, które dysponują ok. 800 łóżkami. Prowadzi także wiele poradni specjalistycznych. Na koniec 2015 r. wysokość kontraktu zielonogórskiego szpitala z NFZ wyniosła 209 mln zł.

W styczniu br. szpital zmienił formę prawną. Stał się spółką prawa handlowego i funkcjonuje pod nazwą: Wojewódzki Szpital Kliniczny im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Przekształcenie związane było m.in. z planami rozwoju kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum