PAP/Rynek Zdrowia | 09-10-2010 12:45

Lubuskie: zbierają pieniądze na ośrodek dla autystyków

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem" w Zielonej Górze (Lubuskie) rozpoczyna kampanię społeczną, której celem jest zebranie 3 mln zł na stworzenie profesjonalnego ośrodka dla osób z autyzmem.

Powstał już film promujący kampanię. Wkrótce zostanie uruchomiony także specjalny serwis informacyjny www.dalejrazem.pl

Ośrodek miałby powstać w zabytkowej willi przy ul. Sienkiewicza w Zielonej Górze, gdzie stowarzyszenie działa od lipca.

– Do stanu używalności doprowadziliśmy parter, ale czeka nas kapitalny remont i przebudowa, w którą musimy zainwestować ok. 3 mln zł – mówi prezes zarządu stowarzyszenia Sebastian Cycuła.

– We wrześniu 2011 r. chcemy otworzyć tam przedszkole dla autystycznych dzieci, a później zakład opieki zdrowotnej dla dorosłych. Prace będą wykonywane etapami, bo ich koszt jest ogromny – dodał Cycuła.

Jak wyjasnił, osoby, które chcą pomóc w remoncie i adaptacji budynku, mogą podarować materiały budowlane, przekazać wyposażenie sal, wykonać usługi czy wpłacić darowiznę.

W pomoc w zbiórce pieniędzy zaangażowała się dawna mieszkanka budynku, Niemka Sigrid Beck-Arnold.

– W 1945 roku jej rodzina musiała wyprowadzić się do Niemiec, ale pani Sigrid nie zapomniała o rodzinnym domu. Gorąco popiera ideę, by powstał tu ośrodek dla osób z autyzmem. Otrzymaliśmy od niej wiele wzruszających listów i dzięki niej liczymy także na wsparcie niemieckich sponsorów – mówi Cycuła.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” to organizacja działająca na rzecz osób autystycznych, głównie z południowej części województwa lubuskiego oraz ich rodzin. Zrzesza także terapeutów, nauczycieli i opiekunów. Istnieje od 2001 roku. Stowarzyszenie udziela pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej i psychologicznej.

Zabytkowa willa, w której teraz działa stowarzyszenie, została wybudowana w 1899 roku. Jej pierwszym właścicielem był Friedrich Sucker – niemiecki fabrykant.