×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lubuskie: w Gorzowie Wlkp. powstanie baza LPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 listopada 2015 13:02

Około 6 mln zł będzie kosztowała budowa nowej bazy dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który ma stacjonować w Gorzowie Wlkp. Inwestycję po połowie sfinansują samorządy miasta i regionu.

Lubuskie: w Gorzowie Wlkp. powstanie baza LPR
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek w Zielonej Górze została podpisana umowa ws. finansowania budowy bazy.  Umowę parafowali przedstawiciele obu samorządów oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Zgodnie z nią baza powstanie na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., na działce, która w ramach darowizny zostanie przekazana LPR przez szpital.

Infrastruktura potrzebna do obsługi śmigłowca ma powstać w Gorzowie Wlkp. do końca 2017 r. Rozpoczęcie prac jest planowane wiosną przyszłego roku.

Baza zostanie wybudowana w bliskiej odległości od lądowiska przy gorzowskiej lecznicy. Powstanie hangar na śmigłowiec, pas startowy, płyta postojowa, zaplecze operacyjne i techniczne oraz pomieszczenia dla załogi i obsługi.

Koszty funkcjonowania bazy LPR będą pokrywane ze środków resortu zdrowia.

- Uruchomienie lotów ratunkowych planujemy już w połowie przyszłego roku w tymczasowych warunkach, które zostaną stworzone na czas budowy bazy HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Śmigłowiec, który trafi do Gorzowa Wlkp. mamy odebrać 23 grudnia br. - poinformowała  rzecznik LPR Justyna Sochacka.

Dodała, że będzie to jedna z czterech maszyn typu Eurocopter EC-135, które zostały kupione w ramach ostatniego z przetargów dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Cena jednego śmigłowca to ok. 28,5 mln zł.

Trzy pozostałe śmigłowce kupione w ramach tego przetargu trafią do innych nowych baz HEMS w kraju, które zostaną wybudowane w Opolu, Ostrowie Wielkopolskim i Sokołowie Podlaskim.

Po zakończeniu wszystkich tych inwestycji LPR będzie dysponowało 21 stałymi bazami śmigłowcowymi i jedną sezonową, która latem funkcjonuje w Koszalinie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze