Lubuskie: szpital w Żarach z lądowiskiem dla helikopterów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2013 13:36

105. Szpital Wojskowy w Żarach to piąta lubuska lecznica, która dysponuje lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego budowa kosztowała prawie 1 mln zł i została dofinansowana przez samorządy lokalne.

Lubuskie: szpital w Żarach z lądowiskiem dla helikopterów
Obiekt jest jednym z elementów, bez którego od przyszłego roku w lecznicy nie mógłby funkcjonować szpitalny oddział ratunkowy (SOR).

- Posiadając całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, spełniamy wszelkie elementy zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego. Przede wszystkim podnosimy poziom bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej w całym regionie - powiedziała rzeczniczka 105. Szpitala Wojskowego Justyna Wróbel.

Dodała, że teraz w Żarach możliwe jest lądowanie helikopterów w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, co zapewni najszybszy transport pacjentów do szpitala, a w razie konieczności do specjalistycznych ośrodków medycznych.

Lądowisko powstało z inicjatywy dyrekcji żarskiego szpitala. Budowa rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Koszt inwestycji to ok. 1 mln zł. Inwestycję finansowo wsparły lokalne samorządy.

- Miasto Żary przekazało 300 tys. zł, a powiat żagański 100 tys. zł. Po 50 tys. zł dotacji otrzymaliśmy z powiatu żarskiego, miasta Żagań oraz gminy Lubsko. 8 tys. zł dołożyli samorządowcy z Jasienia, a pozostałą część wydatków pokryliśmy z własnego budżetu - dodała Wróbel.

105. Szpital Wojskowy w Żarach podlega Ministerstwu Obrony Narodowej, w jego skład wchodzą szpital w Żarach i Żaganiu. Kompleksową opieką medyczną obejmuje pacjentów z południowo-zachodniej części woj. lubuskiego oraz północnej części Dolnego Śląska.

Aktualnie lecznica jest wieloprofilową, specjalistyczną placówką; dysponuje 24 oddziałami szpitalnymi, specjalistycznymi poradniami lekarskimi, szeroką bazą diagnostyczną oraz gabinetami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum