Lubuskie: są unijne środki na termomodernizację i kolektory słoneczne w szpitalach

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2009 09:33

Poszerzenie listy indykatywnej Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjego oznacza, że za 124 mln zł będą realizowane kolejne inwestycje, w tym w ochronie zdrowia. W ramach LRPO województwo ma zagwarantowane na lata 2007-2013 w sumie 436 mln euro.

Pierwsze rozszerzenie listy indykatywnej zarząd województwa ogłosił pod koniec lutego, a zatwierdził na początku kwietnia. O unijne dofinansowanie z LRPO walczyło wówczas ponad 240 projektów, a dotacje otrzymało 114 inwestycji wartych prawie miliard zł. Środki trafiły jednak przede wszystkim do Zielonej Góry i Gorzowa. Tym razem na ogłoszonej 24 czerwca liście znalazły się głównie przedsięwzięcia w mniejszych miejscowościach.

Portal rynekzdrowia.pl sprawdził, w jakim zakresie skorzysta z nowego rozdania lubuska ochrona zdrowia, której przyznano środki na inwestycje w ramach zadania 3.2 „Poprawa jakości powietrza, efektywności energetycznej oraz rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii”.

I tak:
• termomodernizacja Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu: 3,6 mln zł,
• termomodernizacja Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu: 5,4 mln zł,
• termomodernizacja SPZOZ w Drezdenku: 1,9 mln zł,
• modernizacja systemu grzewczego z wykorzystaniem kolektorów słonecznych w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze: 0,57 mln zł,
• termomodernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu: 10, 6 mln zł,
• udział energii solarnej w rocznym zapotrzebowaniu na podgrzanie ciepłej wody może wynieść nawet 53,3 proc. Zaoszczędzone pieniądze szpital będzie mógł przeznaczyć na inne inwestycje - mówi Gazecie Marta Dzięgielowska, specjalista ds. projektów UE Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze: ok. 660 tys. zł.

Marszałek Marcin Jabłoński zapowiada kolejne rozszerzenia listy: zarząd województwa walczy o 90 mln euro z rezerwy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Realizacja projektów nabiera tempa, a województwo lubuskie z przedostatniej pozycji w zawieraniu umów z beneficjentami awansowało na czwartą w skali kraju.

Więcej o funkcjonującej już szpitalnej instalacji solarnej (w Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie) przeczytasz w wydaniu Rynku Zdrowia nr 21 z kwietnia 2007: http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Patrza-prosto-w-slonce,674,2007,4.html

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum