Lubuskie: ponad 40 mln zł na inwestycje w ochronę zdrowia w 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2019 15:44

Sejmik Woj. Lubuskiego uchwalił w piątek (20 grudnia) budżet regionu na 2020 r. Zakłada on 233 mln zł na inwestycje, co stanowi 39 proc. planowanych wydatków.  Na inwestycje w ochronę zdrowia zaplanowano 42,2 mln zł.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dochody województwa określono na 547 mln zł, a wydatki na poziomie 604,9 mln zł, co daje deficyt na poziomie 57,8 mln zł.

Za przyjęciem uchwały budżetowej opowiedziało się 14 radnych, 10 było przeciw, był też jeden głos wstrzymujący. W lubuskim sejmiku zasiada 30 osób.

Najwięcej środków samorząd województwa zamierza przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne, ochronę zdrowia oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Jak co roku duża część środków trafi na zadania związane z ochroną zdrowia. - W regionie lubuskim numerem jeden od wielu lat jest ochrona zdrowia i to się nie zmieni. W budżecie na 2020 rok zaplanowaliśmy na ten cel 42,2 mln zł - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że są to środki na bardzo ważne i oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Kontynuowana będzie budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, rozpocznie się termomodernizacja Szpitala Uniwersyteckiego w tym mieście oraz budowa Centrum Onkologii w Zielonej Górze.

Na trzecim miejscu pod względem wydatków uplasowały się zadania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu.

- W przyszłorocznym budżecie stawiamy na inicjatywy obywatelskie: budżet dla młodych, seniorów oraz obszarów wiejskich. Będziemy także wspierać powstawanie dziennych i całodobowych domów opieki dla seniorów oraz kontynuować program in vitro - przekazała Polak.

W przyszłym roku największymi pieniędzmi będzie dysponował Departament Infrastruktury i Komunikacji - 278 mln zł. Departament Infrastruktury Społecznej będzie miał do dyspozycji 98 mln zł. Na kulturę i sport samorząd woj. lubuskiego przeznaczy 52 mln zł, a na zadania w ochronie zdrowia 42 mln zł.

Na zadania majątkowe współfinansowane ze środków unijnych planuje się przeznaczyć 177 mln zł, z tego 59 mln zł na tzw. wkład własny do projektów unijnych; 118 mln zł będą stanowić środki unijne.

Przygotowany przez zarząd województwa budżet zakłada 58 mln zł deficytu, który zostanie pokryty kredytem długoterminowym zaciągniętym w banku na rynku krajowym w kwocie 25 mln zł oraz wolnymi środkami w kwocie 33 mln zł.

Planowany poziom zadłużenia województwa na koniec 2020 r. założono na 42,13 proc. dochodów, co stanowi kwotę ok. 230 mln zł.

Marcin Rynkiewicz (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum